Płonie katedra w Gorzowie Wlkp. To zabytek z XIII w. [VIDEO]

Gorzów Wlkp14.01.04. Katedra w Gorzowie Wlkp.
PAP-Remigiusz Sikora / rs/bp

Ponad   20   zastępów strażaków walczy z pożarem katedry w Gorzowie Wlkp. Z dachu na wieży gotyckiej świątyni unoszą się kłęby dymu, zaczęły się też pojawiać płomienie.   — Strażacy są na klatce schodowej prowadzącej do wieży, próbują dotrzeć do miejsca, gdzie może być zarzewie pożaru.

Jak poinformował PAP rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej Bartłomiej Mądry,   — obecnie w akcję zaangażowanych jest ponad stu strażaków.

Dodał, że oprócz kłębów gęstego dymu unoszącego się z wieży, m.in. przez tarczę zegara, okna i inne miejsca, na dachu wieży zaczęły pojawiać się także płomienie.

Przekazał, że działania prowadzone są z zewnątrz przy użyciu podnośnika, a także w środku. Strażacy są na klatce schodowej prowadzącej do wieży. Próbują bezpiecznie posuwać się do góry, do miejsca, gdzie może być zlokalizowane zarzewie pożaru.

Strażacy przypuszczają, że pożar mógł powstać między ostatnią, a przedostatnią kondygnacją wieży, tuż przed dzwonami. Wieża gorzowskiej katedry ma około 40 m wysokości.

Mądry powiedział PAP, że   —  szybkie dotarcie w to miejsce utrudniają wysoka temperatura i zadymienie, a sama klatka jest jedyną droga prowadzącą na szczyt wieży.

Zgłoszenie o pożarze straż pożarna otrzymała w sobotę ok. godz. 18.30. Pierwsze zastępy były na miejscu po kilku minutach.

Teren wokół katedry jest zabezpieczany przez policję, a akcji strażaków przygląda się wielu mieszkańców.

W ten weekend w tym rejonie odbywa się dużo imprez związanych ze świętem miasta.   — Filmy i zdjęcia pokazujące pożar katedry szybko zaczęły pojawiać się w internecie, m.in. na portalach społecznościowych.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wlkp.

Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem jego historii i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.

Kościół katedralny jest najstarszym budynkiem w mieście i najczęściej odwiedzanym zabytkiem przez turystów przyjeżdżających do Gorzowa Wlkp. W jej wnętrzu zachowało się wiele zabytkowych przedmiotów.

Dodatkową atrakcją jest punkt widokowy w jej wieży, z którego rozciąga się widok na panoramę miasta.(PAP)

POŻAR GORZOWSKIEJ KATEDRY !!!
autor: Gorzo- wiarnia

Wojciech Tomaszewski

Za; http://wolnosc24.pl/2017/07/01/plonie-katedra-w-gorzowie-wlkp-to-zabytek-z-xiii-w-video/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, Społeczno - polityczna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.