ŚŚ. Piotra i Pawła

Święto dzisiejsze należy do dziesięciu obowiązkowych Kościoła powszechnego, których lista przedstawia się następująco:

Obrzezanie Pańskie (1 I), Objawienie Pańskie (Trzech Króli) (6 I), świętego Józefa (19 III), Wniebowstąpienie (ruchome), Boże Ciało (ruchome), świętych Piotra i Pawła (29 VI), Wniebowzięcie (15 VIII), Wszystkich Świętych (1 XI), Niepokalane Poczęcie (8 XII) oraz Boże Narodzenie (25 XII).

Odpowiednia kultura religijna katolika nie tylko wymaga znajomości tej listy, ale   żyjący   rokiem   liturgicznym   w  szczególny sposób je będzie obchodził,  — nawet jeśli dane święto nie jest już niestety obowiązkowe w jego kraju (jak u nas dzisiejsze święto).

Na pierwszym miejscu jest tu oczywiście wysłuchanie (lub śpiewanie) Mszy świętej, o ile to rzecz jasna możliwe w dzisiejszych trudnych warunkach, a co jest sposobem par excellence wypełnienia trzeciego Przykazania Boskiego.

Węgry, Pecs, Św. Katedra Piotra i Pawła (od XI do XII wieku). Starożytny rzymski mszal

Ponadto, zwłaszcza gdy niemożliwa jest obecność na Mszy, może to być Komunia duchowa, specjalne akty pobożności, zwłaszcza w intencji Kościoła, którego najprzedniejszymi Patronami są święci Piotr i Paweł, a także jeszcze bardziej odświętny ubiór oraz uroczysty obiad czy kolacja, podobnie jak w inne ważniejsze święta roku (a do najważniejszych należą właśnie te, które Kościół ustalił jako obowiązkowe).

Są to również sposoby wielce pomocne, a wręcz nieodzowne, w wykształceniu w dzieciach i innych domownikach szacunku do dnia świętego i usposobienia ich do praktykowania nie tylko cnoty religii.

Winni pamiętać o tym przede wszystkim ojcowie, których natura i Stwórca natury postawili na czele społeczności jaką jest rodzina.

 

***

Pelagiusz z Asturii

Za; https://pelagiusasturiensis.wordpress.com/2017/06/29/ss-piotra-i-pawla-2017/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii HISTORIA KOŚCIOŁA, KOŚCIÓŁ KATOLICKI, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, MSZA ŚWIĘTA, NAUCZANIE KOŚCIOŁA, Piotra i Pawła, WALKA Z KOŚCIOŁEM, ŚWIĘTA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s