Szczecin: Zmarł mjr Andrzej Kiszka – najstarszy Żołnierz Wyklęty – „Człowiek z bunkra” film WIDEO

forumemjot dla Polski

14 czerwca 2017 nad ranem, na Wieczną Wartę, odszedł Pan Major Andrzej Kiszka ps. „Dąb”, — żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej — Armii Krajowej oraz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Żołnierz Wyklęty, ukrywający się przed komunistycznym terrorem do 1961 r., następnie przez wiele lat więziony.

Pan Major walczył z niemieckim oraz sowieckim i komunistycznym okupantem. Był członkiem honorowym Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin. Pan Major był wychowawcą wielu pokoleń młodych   patriotów,   wzorem   do  naśladowania, kierujący m się hasłem: Bóg Honor Ojczyzna!

Wszelkie   informacje   dotyczące   ceremonii  pogrzebowej będziemy podawali na bieżąco.
Panie, świeć nad Jego duszą!
Cześć Jego pamięci!
Cześć   i   chwała  Bohaterom!  —  tę informację podał dzisiaj Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych  —  Okręg Szczecin.

View original post 217 słów więcej

Advertisements
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Szczecin: Zmarł mjr Andrzej Kiszka – najstarszy Żołnierz Wyklęty – „Człowiek z bunkra” film WIDEO

 1. Piotr Sołtys pisze:

  Małe sprostowanie: Pan mjr Andrzej KISZKA był najdłużej ukrywającym się, żyjącym Żołnierzem Wyklętym. Starszy od Niego, o kilka miesięcy, jest Pan ppor. Wiktor SUMIŃSKI ps. „Kropidło”, który zresztą mieszka niecałe 30 km od wsi, którą zamieszkiwał Pan Major. Cześć i Chwała Bohaterom!

  • emjot pisze:

   Niezbyt dokładnie zapoznałam się z tekstem… bo – w ogóle zamieszanie jakieś:
   – cyt. – „Andrzej Kiszka, żołnierz NOW, oddziału Franciszka Przysiężniaka „Ojca Jana” , następnie NZW Józefa Zadzierskiego „Wołyniaka” a po jego śmierci – Adama Kuszy „Garbatego” – ukrywał się do 31 grudnia 1961 r., gdy został aresztowany, w bunkrze w lesie. – za: http://kielce.zznsz.pl/2013/12/andrzej-kiszka-zolnierz-now-ukrywal-sie-do-31-grudnia-1961-r/

   Podczas gdy – co nie podlega żadnym wątpliwościom – ostatnim polskim partyzantem był:
   – „Ostatni żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego Józef Franczak „Lalek”, „Laluś” (1956-1963). […]
   Był przedwojennym żołnierzem zawodowym. Po napaści na Polskę przez ZSRR 17 września 1939 r. został aresztowany przez władze sowieckie na Kresach, ale nie trafił do Katynia tylko dlatego, że uciekł z transportu, który wiózł do Ostaszkowa polskich jeńców wojennych.
   Po wojnie na Lubelszczyźnie brał udział w oddziale partyzanckim antysowieckim, antykomunistycznym pod dowództwem mjr–a Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, a po aresztowaniu tego dowódcy, który został skazany na karę śmierci walczył nadal pod dowództwem kpt Stanisława Kuchciewicza.
   „Zaporczycy” walcząc o niepodległą Polskę, wolną od okupanta sowieckiego mścili się za pomordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni polskich oficerów, a także zamordowanych komendantów, żołnierzy AK, NSZ, WIN oraz skazanych w Moskwie członków Rządu Polskiego Państwa Podziemnego.
   Po zamordowaniu kolejnych „Zaporczykow” był najdłużej ukrywającym się partyzantem – „żołnierzem wyklętym”. Wydany na skutek zdrady nie złożył broni lecz poległ 21.10.1963 r. z ręki funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa PRL. ” […]
   21 października 1963 roku. Majdan Kozic Górnych pod Piaskami. 37 funkcjonariuszy ZOMO i SB otacza stodołę Wacława Becia. Tutaj ukrywa się poszukiwany od lat Józef Franczak, ps. „Lalek”, „Laluś”. Komunistyczne władze są zdeterminowane: chcą mieć go żywego lub martwego.

   ZOMO otwiera ogień, „Lalek” nie ma szans.

   Ginie po serii z kałasznikowa.

   Na tę chwilę bezpieka czekała 18 lat. Dokładnie tyle grał im na nosie człowiek równie znienawidzony przez komunistów, co otoczony hołdem przez zwykłych ludzi; znajomych i obcych dla których pozostał legendą; ostatni polski partyzant.
   /zob. http://armiakrajowa-lagiernicy.pl/niepokonany-lalek-zolnierz-wyklety/

   CZEŚĆ I CHWAŁA BOCHATEROM!

Skomentuj

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s