SERCE MARYI DROGĄ DO SERCA JEZUSA.

Święty Liguori (Bol. Mar. 6 ) powtarza za Hubertem Cazala piękne słowa:

— „Jeśli   — pisze,   — wy   dzieci   Maryi,   chcecie   znaleźć miejsce w Sercu   Jezusa,   to   idźcież   do   Maryi,   aby   wam tę łaskę wyjednała”.

A O. Gallifet w swym memoryale o czci Jezusa i Maryi tak pisze:

—  „Przez Serce Pana Jezusa wszystko uzyskamy od Ojca Przedwiecznego;   — a podobnie uzyskamy wszystko od Pana Jezusa przez Serce Maryi”.

Ale czemu to nam pożytecznie i dobrze obrać drogę do Serca Pana Jezusa przez   Serce   Maryi, kiedy każdemu samo już Serce Pana Jezusa otworem stoi i głos tego Serca na nas woła:

—   Pójdźcie   do mnie wszyscy, którzy pracujecie i jesteście obciążeni, a ja was ochłodzę (Mat. XI, 28).

Czemu?  — dwie przynajmniej przyczyny w krótkości podam.

Pierwsza   jest,   że   droga   ta  bezpieczniejsza i pewniejsza, bo nieraz i prędsze   wysłuchanie   bywa  przez Serce Maryi jak przez Serce Jezusa.

Można   o   tem to samo powiedzieć, co uczeń świętego Anzelma Eumerus (Lib. de Ex. Mar. V. cap. 6),   mówi   o   prędszem wysłuchaniu przez wezwanie imienia Maryi,

***

  —   „to nie stąd pochodzi, jakoby Maryja Najświętsza miała moc i władzę   większą   od   Syna, bynajmniej, Ona wszakże, ile tylko ma mocy i władzy, toć wszystko to posiada tylko z woli i łaski Syna.

Czemu tedy na wezwanie Jej imienia nieraz prędzej następuje wysłuchanie prośby, niźli na wezwanie imienia Syna? Powiem co myślę.

— Syn Jej jest Panem wszystkiego stworzenia i sędzią, który każdego zasługi rozróżnia;   — dlatego, gdy się zdarza, iż nie wysłucha prośby doń się uciekającego, działa sprawiedliwie.

Jeśli zaś kto się ucieka do Maryi Najświętszej, to choć on sam nie zasłużył na wysłuchanie, jednak bywa wysłuchany dlatego, że zasługi Matki za nim przemawiają i do Boga niejako się wstawiają”.

„Druga   przyczyna   jest, że dla kochających dzieci Maryi każdy dar Boży przez to, iż przez ręce najlepszej z Matek przechodzi i Jej ręką nam jest ofiarowany:   — jeszcze sercu naszemu milszym się staje i do większej miłości ku Maryi Najśw. nas pobudza, gdy w darze odebranym poznawamy i Serca Zbawcy naszego miłość i Serca Matki Bożej kochanie”.

„Łaski,   — mówi święty Bernardyn (Serm. de B. Virg.),   — które odbieramy przez ręce Maryi, jakoś są milsze.

I gdyby   mi  Bóg dał do wyboru, czy wolę dary Jego zaczerpnąć z samego źródła, czy też je odbierać przez ręce Maryi, ten kanał łask niebieskich, to wyznaję, że, zgiąwszy kolana, najusilniejbym Boga prosił, aby wszystkie Jego łaski na mnie spływały przez tę szyję łask Bożych;   —  abym   przez   Nią mógł do Boga postąpić, jako sam Bóg przez Nią zstąpił na ziemię”.

***

___________________

zdj.ilustr. – Twitter [mj]

53 Nowenn do Najświętszej Maryi Panny na wszystkie święta uroczyste, kościelne i do miejsc świętych, Kraków 1897, str. 32-34

https://lagloriadelasantisimavirgen.wordpress.com/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: