Franciszek wezwał muzułmanów do nawrócenia w czasie Ramadanu … nie do Chrystusa – do ekologicznego nawrócenia!

Franciszek wezwał muzułmanów do ekologicznego nawrócenia w czasie Ramadanu

Komunikat Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego z muzułmanami w miesiącu Ramadanu i Ramadanu ‚Id al-Fitr H. 1438 H / 2017 A.D., 02.06.2017

Z okazji Ramadanu —  który rozpoczął się w tym roku około 27 maja — i święta   „Id al-Fitr   1483 H. / 2017 AD,   które   przypada   około 24   czerwca, — [zob. Święto Przerwania Postu, zwane   również Al-Id as-Saghir, tur. Szeker Bajram, id. „Idul Fitri”) – święto dziękczynienia obchodzone w islamie na zakończenie świętego miesiąca postu – ramadanu. — mj],  

— Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego przesłała  muzułmanom na  całym świecie życzenia „Chrześcijanie i muzułmanie: W trosce o nasz wspólny dom”. Tekst poniżej

Podpisy: przewodniczący,  Jego Eminencja kardynał Jean-Louis Tauran i sekretarz, Miguel Ángel Ayuso Guixot, M.C.C.I .:

Chrześcijanie i muzułmanie:
W trosce o nasz wspólny dom

Drodzy muzułmańscy bracia i siostry,

Pragniemy   zapewnić   o naszej modlitewnej solidarności w tym czasie postu w miesiącu   Ramadan  i podsumowującego go święta Id al”-Fitr,  do którego i my serdecznie się  przyłączmy życząc pokoju, radości i obfitego daru duchowego.

Tegoroczna życzenia są  szczególnie aktualne i znaczące: Pięćdziesiąt lat temu, w 1967 r., zaledwie trzy lata po ustanowieniu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego (PCID) — za Papieża Pawła VI w dniu 19 maja 1964 r.   —  przesłano pierwsze gratulacje z tej okazji.

W następnych latach dwa komunikaty były szczególnie ważne: życzenia  z 1991  roku, podczas pontyfikatu Papieża Jana Pawła II z przesłaniem — „Droga wierzących jest drogą pokoju”, — i życzenia w 2013, w pierwszym roku pontyfikatu papieża Franciszka, z tematem przesłania —Promowanie wzajemnego szacunku poprzez edukację”.

Oba komunikaty zostały podpisane przez papieży.

Wśród wielu działań PCID na rzecz promowania dialogu z muzułmanami, tradycyjnie najważniejsze  są coroczne życzenia z okazji święta Ramadanu i  „Id al-Fitr,  adresowane do muzułmanów na całym świecie.

Aby  to przesłanie było znane w sposób możliwie najszerszy, — PCID jest wspomagana przez lokalne wspólnoty katolickie, a także papieskich przedstawicieli w niemal każdym kraju.

Doświadczenie obu wspólnot religijnych potwierdza ważność tych przesłaniań dla promowania serdecznych relacji między chrześcijańskimi i muzułmańskimi sąsiadami i przyjaciółmi, poprzez oferowane  dzielenie się spostrzeżeniami na bieżące i pilne kwestie.

W   tym   roku  PCID proponuje temat związany z encykliką papieża Franciszka „Laudato Si'”, — która dotyczy nie tylko katolików i chrześcijan, ale całej ludzkości.

Franciszek  zwraca uwagę na szkody jakie nasz styl życia i decyzje niosą dla środowiska,   dla nas samych i dla naszych bliźnich,  — aby podjąć to wyzwanie  dotyczące nas wszystkich, niezależnie od tego, czy wyznajemy wiarę religijną.

Istnieją na przykład pewne nurty filozoficzne, religijne i kulturowe, które stanowią przeszkody zagrażające ludzkiej relacji z naturą.

Sam   tytuł   Encykliki   wyraża  wyznanie, że świat jest  — „wspólnym domem”, — domem dla wszystkich członków rodziny ludzkiej. 

Nikt, żaden naród lub społeczność nie może narzucać wyłącznie własnego  rozumienia naszej planety. 

Dlatego też papież Franciszek apeluje o

— „nowy dialog o tym, jak kształtujemy przyszłość naszej planety …, i o troskę nas wszystkich, ponieważ wyzwania środowiska, w jakim żyjemy,  mają ludzkie  przyczyny ,  „(nr 14).

Franciszek stwierdza, że

— „kryzys ekologiczny jest również wezwaniem do głębokiej wewnętrznej przemiany” (nr. 217).

Potrzebna jest edukacja, otwarcie ducha i „globalne przekształcenie ekologiczne”, —  aby odpowiednio sprostać temu wyzwaniu.

Nasz związek z Bogiem  jako wierzących, powinien być powszechnym odzwierciedleniem stosunku, w jaki się odnosimy do otaczającego nas świata.

Nasze powołanie jako strażników Bożego dzieła,   nie jest opcjonalne, ani nie jest wypadkową naszego religijnego zaangażowania jako chrześcijan i muzułmanów:  —  jest to zasadnicza jego część.

Niech religijna refleksja i błogosławieństwo płynące z postu, modlitwy i dobrych uczynków umacniają was, z pomocą Bożą, na drodze pokoju i łaskawej dobroduszności, w trosce o wszystkich członków rodziny ludzkiej i całego stworzenia.

W tym duchu życzymy Wam raz jeszcze pokoju, radości i pomyślności.

Watykan, 19 maja 2017

Jean-Louis Kardynał Tauran
Przewodniczący

Biskup Miguel Ángel Ayuso Guixot, M.C.C.l.l.
Sekretarz

______________

Tłum. emjot

Za; http://callmejorgebergoglio.blogspot.com/2017/06/francis-call-upon-moslems-to-convert.html

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, CZASY OSTATECZNE, EKUMENIZM, Franciszek, Islam, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, Nowe '"credo" Franciszka, NOWY PORZĄDEK ŚWIATA, WALKA Z KOŚCIOŁEM. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.