O reformacji – najbardziej rozpowszechnionej herezji wszechczasów – WYKŁAD | POLECAM!

Dziś – w święto św. Andrzeja Boboli, męczennika za jedność Kościoła i Wiary Katolickiej – pod jego patronatem zamieszczam wykład ks. prof. Tadeusza Guza:

O reformacji M. Lutra – najbardziej rozpowszechnionej herezji wszechczasów.

Oto parę wycinków – cytatów z wykładu – by zachęcić do wysłuchania całości:

  • [1:46] Klasyfikuję herezję reformacji jako trzeci największy dramat w dziejach świata  —  (za grzechem pierworodnym i odrzuceniem Chrystusa).
  • [4:30] Luter: komentarz do ks. Psalmów: Bóg nie może być Bogiem zanim najpierw nie stanie się szatanem.
  • [5:40] – w uproszczeniu teza Lutra brzmi: Bóg jest światem.
  • [8:00] – Luter wprowadził przyczynę zła w samego Boga.
  • [13:48] – Bóg, który jest absolutnie doskonałym i wiecznie Świętym Bogiem Ojcem Bogiem Synem i Bogiem Duchem Świętym, Bóg jest absolutnym Bóstwem,  które nie zna braków, nie mówiąc już grzechu.

… W miejsce prawdy o Bogu kreatorze, Luter wprowadza boga, który stwarza siebie samego z pomocą świata, łącznie z upadłymi aniołami, duchami i ludźmi.

Luter redukuje Pana Boga do świata a świat przebóstwia i światu nadaje status bytowy boga najwyższego.

Takiej systematyki w detronizacji Boga Przenajświętszego jako wiecznego bytu nie mamy w żadnej innej herezji, łączne z herezją saduceuszy i faryzeuszy w łonie judaizmu czy innych religiach.

  • [19:00] …. wg  Lutra śmierć Pana Jezusa na Golgocie nie ma nic wspólnego z odkupieniem upadłego stworzenia lecz z samo usprawiedliwieniem się grzesznego Boga.

Pierwszym w dziejach świata po szatanie, który przypisał grzech – czyli świadome i wolne złamanie dobra i prawa i ładu i doskonałości i świętości w tak systemowy sposób,

… nikt w dziejach świata nie zdetronizował Mesjasza jako odkupiciela. …. Boga jako Boga czyni się szatanem. .. sam Bóg jest racją zła we wszechświecie, sam Bóg i to jako jedyny potrzebuje odkupienia – takiej herezji [jak Lutra] nie zaserwował nam żaden heretyk poza upadłym aniołem światłości na początku dziejów świata.

  • [20:38] … choćby [tylko] w świetle prawdy o Bogu w Trójcy Jedynym, prawdy o rozumieniu stworzenia i prawdy o rozumieniu odkupienia – my nie mamy z herezją reformacji nic, … absolutnie nic wspólnego wspólnego, bo takiej satanizacji Boga nikt poza samym szatanem [i Lutrem] w całej historii świata nie dokonał.
  • [22:30] – .. dlatego my nigdy nie możemy się na to zgodzić, że w nauce o usprawiedliwieniu my — jako Katolicy, Kościół Rzymsko-Katolicki i Urząd Nauczycielski Kościoła — nie możemy mieć cokolwiek wspólnego z protestantyzmem.

Co więcej, są oficjalne akty Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, np. sporządzone na Soborze Trydenckim i w kontekście Soboru Trydenckiego, gdzie mamy jasne uroczyste wypowiedzi nazywające protestantyzm herezją —  i nigdy ‘kochani’ protestanci nigdy nie odwołali swoich herezji. .. Są jedynie tacy eks-protestanci … którzy dokonali aktu nawrócenia i powrotu do Kościoła Rzymsko-Katolckiego.

________________________________

Za; https://sychem.wordpress.com/2017/05/16/o-reformacji-najbardziej-rozpowszechnionej-herezji-wszechczasow/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii HEREZJE i heretycy, JUDAIZM - ŻYDZI, NAUCZANIE KOŚCIOŁA, Protestantyzm, Sobór Watykański II, św. Andrzej Bobola. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.