O GRZECHACH PRZECIWKO DUCHOWI ŚWIĘTEMU

WYKŁAD NAUKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

ŚW. ROBERT KARD. BELLARMIN SI

BISKUP I DOKTOR KOŚCIOŁA

––––––––

ROZDZIAŁ XX

O GRZECHACH PRZECIWKO DUCHOWI ŚWIĘTEMU

UCZEŃ. Ile jest grzechów przeciwko Duchowi Świętemu, i które są?

NAUCZYCIEL. Jest ich sześć, a są następujące:

1. Rozpaczanie o zbawieniu.   2. Zarozumiałe spodziewanie się zbawienia bez zasług. 3. Walczenie przeciwko prawdzie poznanej. 4. Zazdroszczenie bliźniemu łaski Bożej. 5. Uporczywość w grzechach.  6. Ostateczne niepo-kutowanie.

U.   Dlaczego   grzechy   te nazywają się grzechami przeciwko Duchowi Święte- mu?

N. — Bo złość sama jest źródłem tych grzechów, a mianowicie trzeciego z nich, który więcej od innych jest grzechem przeciwko Duchowi Świętemu,   — a jest wtedy,  gdy   kto poznawszy prawdę, uporczywie wmawia w siebie i w drugich, iż nie jest prawdą.

Grzeszenie   przez   złość   nazywa się grzeszeniem przeciwko Duchowi Święte- mu,   —  bo   Duchowi   Świętemu   przypisujemy   Dobroć nieskończoną, wręcz przeciwną   złości   naszej: 

—  podobnie jak grzeszenie przez występną niewiadomość, zowie się   grzesze- niem przeciwko Synowi Bożemu, bo Jemu przypisujemy Mądrość nieskończo ną;   —  a   zaś grzeszenie przez ułomność, —  zowie się grzeszeniem przeciwko Bogu Ojcu, bo Jemu przypisujemy Moc nieskończoną.

U. Co mają właściwego te grzechy?

N. —  To, że nie mają przebaczenia ani w tym życiu, ani w przyszłym, jak o tym ostrzega nas Ewangelia święta (Mt. XII, 32; Mk III, 29; Łk. XII, 10).

Co się ma rozumieć w ten sposób:   —  iż  to przebaczenie jest bardzo rzadkim i trudnym,   bo trudno  i rzadko się zdarza, iżby ci, którzy wpadają w te grzechy, przyszli do prawdziwej pokuty.

Nie masz przebaczenia na te grzechy:   —  jest  tu więc powiedziane w sposobie względnym; tak jak się mówi np. nie masz lekarstwa na tę chorobę:

—   co   nie znaczy,   iż   żadnym   sposobem  wyleczenie nastąpić nie może, lecz znaczy tylko, iż w zwyczajnym biegu rzeczy nie masz wyleczenia.

–––––––––––

Wykład Nauki Chrześcijańskiej, ułożony z rozkazu Klemensa VIII Papieża, przez kardyna- ła Roberta Bellarmina. Na polski język przetłumaczony i w Propagandzie wydany, w Rzymie 1844. Ku większej chwale Bożej, i ku zbawieniu bliźnich przedrukowany, ss. 184-185.

( PDF )

© Ultra montes (www.ultramontes.pl)

Cracovia MMV, Kraków 2005

http://www.ultramontes.pl/Katechizm_Bellarmina_XX.htm

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: