Watykan nada Franciszkanom Niepokalanej nową konstytucję. Czy pozostawi ślub Maryjny?

mid_49201______________________________________________________

Sprawa Franciszkanów Niepokalanej zbliża się do końca – podają media. Po oczyszczeniu z zarzutów założyciela zgromadzenia, Watykan ustanowi nową konstytucję dla zakonu. Ma to się stać najpóźniej do września.

Konserwatywni dziennikarze wyrażają jednak obawy, że w nowym dokumencie nie zostanie ujęty ślub poświęcenia się Matce Bożej. — Wyrażał on dobitnie specyfikę zakonu.

Trwają prace nad ponownym umożliwieniem normalnego funkcjonowania Franciszkanów Niepokalanej.   — Powinny one zostać zakończone w tym roku – w najlepszym razie przed Wielkanocą.

Portal Life Site News, za Marco Tossatim,   — wyraża jednak obawy, że z nowej konstytucji zakonu usunięty zostanie obowiązek całkowitego oddania się Niepokalanej Matce Bożej.   — Ewentualnie, że stanie się ono kwestią wyboru.

Stanowiłoby to cios wymierzony w tradycyjną franciszkańską tożsamość.

Do zakończenia sprawy Franciszkanów Niepokalanej zmierzają kardynał Joao Braz de Avis, prefekt Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wraz ze swoim Sekretarzem, José Rodríguezem Carballo.

Franciszkanie Niepokalanej powstali w 1970 roku, jako „odnoga” franciszkanów konwentualnych.   — Gałąź żeńska powstała dwanaście lat później.

Zakonnicy pielęgnowali powrót do franciszkańskich tradycji, takich jak szczególna rola przypisywana ubóstwu oraz poświęceniu Maryi. — To ostatnie stanowiło u nich czwarty, specyficzny ślub. — Charakterystycznym rysem Instytutu było także posługiwanie się nadzwyczajną formą rytu rzymskiego.

W 2013 roku rozpoczęło się śledztwo u Franciszkanów Niepokalanej.

Watykan powierzył jego przeprowadzenie kapucynowi Fidenio Volpiemu.

Według Life Site News,   — przedstawiciele Watykanu współpracowali z liberalnie nastawionymi zakonnikami, sceptycznymi wobec Mszy w klasycznym rycie rzymskim.

W lipcu 2013 roku Watykan zakazał członkom zgromadzenia odprawiania Mszy w klasycznym rycie rzymskim.

Komentatorzy twierdzili, że sprzeciwia się to Summorum Pontificum Benedykta XVI.

Kontrolerzy oskarżyli założyciela zakonu, ojca Stefano Marię Manelliego o malwersacje  finansowe i inne przestępstwa.   — Zamieszanie doprowadziło do zamknięcia seminarium. — Większość rozproszonych wówczas braci opuściła je i znalazła schronienie na Filipinach, gdzie zostali inkardynowani.

W 2015 roku zmarł nagle watykański komisarz Fidenzio Volpi, a zastąpił go Sabino Ardito.

Natomiast kwestia domniemanych przestępstwa ojca Manelliego trafiła do włoskich sądów.   — Te orzekły, że założyciel tradycyjnego Instytutu jest niewinny.

Od 2014 roku kontroli Watykanu podlega też żeńska gałąź zakonu: Franciszkanki Niepokalanej.

_________________________

Źródła: lifesitenews.com / pch24.pl

2017-02-02 /Za: http://www.pch24.pl/watykan-nada-franciszkanom-niepokalanej-

  • ZOBACZ:

Komisarz Volpi — wyznaczony dla Franciszkanów Niepokalanej — winny oszczerstw

fot. maryvictrix.com_fr. Fidenzio Volpi

O. Volpi ostrzega biskupów: ► tylko nie przyjmujcie Franciszkanów Niepokalanej!

O. Volpi ostrzega biskupów: tylko nie przyjmujcie Franciszkanów Niepokalanej!

O. Fidenzio Volpi pojawił się na zebraniu biskupów z regionu Lacjum,  —  aby ostrzec ich przed… Franciszkanami Niepokalanej.

Z relacji korespondenta dziennika „La Stampa” wynika, że w trakcie spotkania o. Volpi znalazł sposobność na osobiste upomnienie biskupów, którzy chcą w swoich diecezjach przyjąć członków kierowanego przez niego zgromadzenia.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, CZASY OSTATECZNE, Franciszek, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, Kościół i masoneria, WALKA Z KOŚCIOŁEM, ZAKONY I ZGROMADZENIA ZAKONNE. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s