Dzień Judaizmu w Kościele, celem – odkrywanie wspólnych korzeni

a712-jpg1Pan Rafał Markowski

Ogólnopolski Dzień Judaizmu jest inicjatywą Episkopatu Polski. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie pod hasłem: —  „Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm”.   —   Od   tamtej  pory obchody odbywały się w największych polskich miastach. W ubiegłym roku miały miejsce w Sandomierzu. (PAP)

+++

—   Odkrywanie  wspólnych korzeni i historii, to zasadniczy cel obchodów Dnia Judaizmu w polskim Kościele katolickim

– podkreślił w rozmowie z PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski.

W najbliższy wtorek po raz dwudziesty obchodzony będzie Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r.   — Przypada on corocznie 17 stycznia – w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Jak powiedział PAP bp Markowski  

— obchodom ma towarzyszyć „wewnątrzkościelna refleksja nad judaizmem”,   —  pomocna   w  odkrywaniu korzeni judaistycznych chrześcijaństwa, pogłębieniu świadomości tego, że   —  religia żydowska nie   jest   wobec  chrześcijaństwa  —  „rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym”.

Biskup poinformował, że — tegoroczne centralne obchody Dnia Judaizmu odbędą w Kielcach

– planowane jest m.in. spotkanie przed pomnikiem pamięci Żydów z kieleckiego getta, nabożeństwo biblijne w bazylice katedralnej, wieczór psalmów w Kieleckim Centrum Kultury.

Bp Markowski podkreślił, że  —  tegoroczny Dzień Judaizmu odbywa się pod hasłem zaczerpniętym z Księgi Jeremiasza:  —  „Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść”.

Jak wyjaśnił, słowa te przywołują

—  „tragizm losu całego narodu, ze świadomością Bożego wybrania z jednej strony, a doświadczeniem z drugiej”.

Zwrócił   uwagę, że   — tematyka wokół tegorocznego hasła niesie w sobie wiele pytań, na które katolicy i żydzi będą wspólnie poszukiwali odpowiedzi, gdyż obchody Dnia Judaizmu są też okazją do wspólnej teologicznej i egzystencjalnej refleksji.

Ogólnopolski Dzień Judaizmu jest inicjatywą Episkopatu Polski.   — Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie pod hasłem:   — „Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm”.

Od tamtej pory obchody odbywały się w największych polskich miastach. W ubiegłym roku miały miejsce w Sandomierzu. (PAP)

_________________________________

skz/ bos/

Za: http://www.gazetawarszawska.com/antykosciol/5177-dzien-judaizmu-w-kosciele-celem-odkrywanie-wspolnych-korzeni

Data publikacji: 12.01.2017

Za; http://wolna-polska.pl/wiadomosci/dzien-judaizmu-kosciele-celem-odkrywanie-wspolnych-korzeni-2017-01

Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, „Nostra aetate”, CZASY OSTATECZNE, Judaizacja Kościoła, JUDAIZM - ŻYDZI, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, Kościół i masoneria, Sobór Watykański II, Społeczno - polityczna, WALKA Z KOŚCIOŁEM. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s