KAZANIE NA NIEDZIELĘ II ADWENTU – KS. PIOTR XIMENES

KRÓTKI WYKŁAD ŚWIĘTYCH EWANGELIJ

NA NIEDZIELE I ŚWIĘTA CAŁEGO ROKU

KS. PIOTR XIMENES

––––––––

NA NIEDZIELĘ II ADWENTU – KS. PIOTR XIMENES

Ewangelia u Mateusza św. w rozdz. 11

— Tyżeś jest, który masz przyjść, czyli innego czekać mamy?

Nie dla utwierdzenia to swojej wiary w Chrystusie posłał Jan św. uczniów swych z tym zapytaniem,

— gdyż ani wątpić można, aby ten, który w żywocie jeszcze Matki swojej zostając, na zbliżenie się Zbawiciela z radości podskoczył, — w starszym wieku duchem Boskim napełniony, o przyjściu Boga człowieka na świat nie wiedział był;   — lecz gorliwy o chwałę Boga, Którego był poprzednikiem, chciał, by odpowiedź Zbawiciela nam wszystkim nauką się stała,  — a z niej dla nas korzyść utwierdzenia wiary naszej w Nim wynikła.

Pan Jezus nie daje innej odpowiedzi jak tę:

— Oznajmijcie Janowi coście słyszeli i widzieli. Ślepi widzą, chromi chodzą, trędowaci biorą oczyszczenie, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają a ubogim Ewangelię opowiadają.

Jakoby mówił, niech dzieła moje o mnie świadczą;   — niech każdy przyzna, czyli ten, który tak wielkie cuda działa, może nie być od Boga posłanym?

Wyrozumiawszy dobrze znaczenie słów Jezusa Chrystusa, większe jeszcze w nich cuda wykryć będziemy mogli.

I tak:   — ślepi widzą,   — nie rozumie się tu tylko, że Zbawiciel ślepym od urodzenia wzrok przywrócił,   — ale co większa   — wszystkim ludziom w niewiadomości rzeczy niebieskich zostającym oczy otworzył, wykrywając im tajemnice Boskie, niedostępne rozumowi ludzkiemu, a które nam tak wielkiego i korzystnego światła udzieliły.

I tak znajomość Boga w Trójcy Świętej zostającego,  — przeznaczenie nasze po śmierci,   — godność dusz naszych do nieśmiertelności chwały wyniesionych, — objawienie nam prostej do Nieba prowadzącej drogi,

— nie jestże to dobroczynna najświętsza nauka, stanowiąca doczesne i wieczne szczęście nasze?

Chromi chodzą.

Nie tylko się przez to rozumie uleczenie kaleków,   — ale też w znaczeniu duchownym wzmocnienie tych, słabego umysłu ludzi, którzy raz na dobrą, drugi raz na złą ważą stronę, a stałości w cnocie nie mają.

Takich to łaska Boska wzmocnić i ustalić jedynie jest zdolna, i Pan Jezus dotychczas te cuda między ludźmi powtarza, — a niejeden z tych chromych, natchnieniem Boskim przejęty, stale na drodze zbawienia postępuje.

Trędowaci biorą oczyszczenie.

Nie tylko się przez to rozumie,  —  iż zarażeni tą chorobą jednym słowem Zbawiciela uzdrowieni zostawali,

— ale   też jeszcze i to, iż wszyscy, trądem grzechu zarażeni, zbliżając się do św. Pokuty Sakramentu, przez Zbawiciela ustanowionego, od razu czystość i niewinność pierwotną odzyskują.

Jednym słowem, biorąc w rozbiorze cuda Jezusa Chrystusa, — głuchotę duchowną, — czyli zapamiętałość grzesznika w złych nałogach zatopionego, którego sumienia uśpionego głos jedynie Boga obudzić może.

Zmartwychwstanie umarłych   — czyli przywrócenie do życia łaski duszy martwej, prawie całkiem zginionej dla Nieba.

Opowiadanie Ewangelii ubogim, to jest oznajmienie i wyrozumiałość rzeczy Boskich, udzielone pokornym i małym w duchu; — czyliż można, zgłębiwszy te nieprzeliczone cuda, które Jezus Chrystus zdziałał i działa dotychczas, nie zawołać z uniesieniem:

—  Tyś to jeden Synu Boga żywego, Oczekiwanie narodów, Zbawco świata mógł takimi dobrodziejstwy naród ludzki obsypać.

Wierzymy w Ciebie, uwielbiamy Cię, w Tobie wszystkie nadzieje nasze pokładamy; w Tobie, w miłości Twojej szczęścia naszego szukać chcemy.

Tak jest, — niech wiara nasza martwą nie będzie, niech jej dobre towarzyszą uczynki;

— słuchajmy tego, którego nam Bóg słuchać przykazał,   — a drogą cnoty trafimy   do tego Królestwa, do którego nam zasługi Zbawiciela naszego prawo zjednały.

†††

Krótki wykład świętych Ewangelij na Niedziele i Święta całego roku. Z włoskiego X. Piotra Ximenes na polskie przełożony. Tom I. Stanisławów 1848, ss. 9-11.
© Ultra montes (www.ultramontes.pl)
Kraków 2009

Za; http://www.ultramontes.pl/ximenes_wyklad_i_2.htm

Ten wpis został opublikowany w kategorii ADWENT, BOŻE NARODZENIE, KAZANIA - REKOLEKCJE, KOŚCIÓŁ KATOLICKI, Kościół Katolicki w Polsce, NAUCZANIE KOŚCIOŁA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.