Październik – miesiącem Różańca Świętego

MATKA-BOZA-ROZAN_NICOLA-GRASSI_przez-maryje-do-jezusa.blog.onet.pl***

Różaniec – największy skarb Kościoła

W dzisiejszych czasach, Różaniec zaczyna kojarzyć się z modlitwą, która pozostaje domeną starszych osób. Niestety – trzeba przyznać, że coraz mniej ludzi odmawia tą piękną, tradycyjną modlitwę. Z drugiej strony jednak możemy zauważyć, że Różaniec wciąż jest żywy w Kościele!

†††

Różaniec – to chrześcijańska modlitwa,  — nazywany był pierwotnie Psałterzem Najświętszej Maryi Panny (150 psalmów – 150 Zdrowaś Maryjo).

Modlitwa ta jest znana i kultywowana w Kościele od czasów średniowiecza, choć jej korzenie są znacznie starsze.

(…)  Już Ojcowie Pustyni w III i IV wieku mieli używać sznurków do odliczania powtarzanych modlitw.

Samo słowo różaniec jest utożsamiane nie tylko z samą modlitwą, lecz również z charakterystyczną koronką (sznurem modlitewnym) używanym do odliczania ilości powtórzonych kolejnych części modlitwy.

Dominikanin bł. Alain de la Roche (†1475) rozpoczął nowy okres w propagowaniu tej pobożnej praktyki.  — Zainicjował on rozprzestrzenienie się tradycji Kościoła, według której bezpośrednio  

—  Najświętsza Dziewica zainspirowała św. Dominika Guzmana, by odmawiano Modlitwę Różańcową za nawrócenie heretyckich albigensów i grzeszników   oraz   proponował   rozważanie   Tajemnic  w trzech częściach (I. Wcielenie, II. Męka i Śmierć Chrystusa i III. Chwała Chrystusa i Maryi).

Poza tym założył on Bractwo Psałterza Błogosławionej Dziewicy Maryi, którego członkowie zobowiązywali się do codziennego odmawiania Różańca.

W następnych latach zaczęły powstawać nowe i liczne Bractwa Różańcowe w całej Europie.

Pierwsze dokumenty papieskie o Różańcu dotyczą przywilejów i odpustów udzielonych przez papieża Sykstusa IV Bractwom Różańcowym, związanym z Zakonem Dominikańskim.

W roku 1572 papież Pius V ustanowił wspomnienie Matki Bożej Różańcowej jako wotum wdzięczności za zwycięstwo w bitwie morskiej pod Lepanto.

Bitwa ta rozegrała się 7 października 1671 pomiędzy flotą chrześcijańską a flotą turecką — (stąd miesiąc październik zaczął być uważany za miesiąc Modlitwy Różańcowej).

Od początku istnienia tej modlitwy —  funkcjonowały trzy części Różańca.

(Zmiany dokonał papież Jan Paweł II listem apostolskim Rosarium Virginis Mariae z 16 października 2002 roku, wprowadzając nową część różańca, czyli Tajemnice Światła).

 O praktyce Modlitwy Różańcowej.

Modlitwa ta rozpoczyna się znakiem Krzyża, krótszą wersją wyznania wiary, modlitwą Ojcze Nasz i trzykrotnie Zdrowaś Maryjo oraz raz Chwała Ojcu.

Następnie odmawia się właściwe Tajemnice.

Każda   grupa   paciorków   sygnalizuje   odmawianie   Zdrowaś   Maryjo,  

— poprzedzona jest samotnym koralikiem oznaczającym Ojcze Nasz

—  i przerwa między grupą paciorków a kolejnym samotnym koralikiem odmawia się Chwała Ojcu.

Następnie po Chwała Ojcu,   —  jest zwykle dodawany akt strzelisty O Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta, lub: O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy.

Na koniec, odmówieniu pięciu dziesiątek, jest odmawiana w intencjach papieża antyfona Pod Twoją Obronę lub Litania Loretańska.

Modlitwa Różańcowa nie polega jednak tylko na powtarzaniu poszczególnych modlitw.

Modlitwy Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo mają być pomocą do rozważania Tajemnic Ewangelii   —  i to właśnie medytacja a tym samym spotkanie z żywym  Jezusem Chrystusem i Jego Matką  —   jest istotą Modlitwy Różańcowej.

W Kościele katolickim za odmówienie Różańca przed Najświętszym Sakramentem   lub we wspólnocie (zgromadzenie, grupa formalna, rodzina) — można uzyskać odpust zupełny lub cząstkowy pod zwykłymi warunkami.

Krótka historia Modlitwy Różańcowej

Już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, wierni chwalili Boga, powtarzając różne modlitwy.

Początkowo była to głównie Modlitwa Pańska.

Przykładowo — reguła benedyktyńska nakazywała braciom zakonnym odmawiać ją 150 razy dziennie.

Ponieważ kult Najświętszej Maryi Panny, był bardzo żywy, zaczęto poszukiwać modlitwy przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki.

Najpierw było to samo pozdrowienie Archanioła Gabriela,   — później dodano słowa wypowiedziane przez św. Elżbietę.

Obecną formę modlitwy „Zdrowaś Maryjo” zatwierdził papież Pius V w 1566r.

Za ojca Różańca uważa się jednak św. Dominika (1172-1221), któremu miała objawić się Maryja i przekazać Modlitwę Różańcową, której forma jednak była nieco inna niż obecnie.

Ostatecznie dominikanin Lamus a la Roche (XV w.) ustalił liczbę 150 „Zdrowaś Mario” (tak jak 150 psalmów) przeplatanych Modlitwą Pańską.

Cuda Modlitwy Różańcowej

Jednym z najbardziej znanych cudów Modlitwy Różańcowej — jest cud w Hiroszimie.

Na   kilka  miesięcy przed zrzuceniem bomby atomowej przez lotnictwo USA — w mieście tym pojawiło się dwóch mężczyzn, głoszących konieczność nawrócenia, gdyż zbliża się nieuchronna katastrofa.

Mówili także o konieczności codziennego odmawiania Różańca.

Po ataku nuklearnym okazało się,   — że w mieście pozostały nietknięte 2 budynki (wszystko inne było całkowicie zniszczone), w których przeżyli ludzie.

Mówili oni,   — że w nocy przed atakiem   — ukazał im się Anioł i zaprowadził ich do   domów rodzin, które posłuchały wezwania Maryi do odmawiania Różańca.

Należy dodać, że eksperci USA uznali, że zjawisko to musiało mieć charakter nadprzyrodzony.

Innym przykładem jest rewolucja na Filipinach.

W latach 80’ dyktator F. Marcom rozpoczął masowe aresztowania. —  Część ludzi   zbuntowała   się   i  wyszła na ulice właśnie z różańcami w ręku.

Po kilku dniach dyktator wysłał wojsko, aby poskromić tłum. — Czołgi jednak zatrzymały się,   — a sami żołnierze przyłączyli się do wspólnej modlitwy.

W ten sposób w dniach 22-25 lutego 1986r. doszło do bezkrwawej rewolucji w stolicy Filipin Manili i obalenia dyktatora.

†††

Fragmenty za http://www.pijarzy.pl   —   źródło: http://www.ołtarz.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii HIROSZIMA - NAGASAKI, KRUCJATA RÓŻAŃCOWA, Krucjaty Różańcowe, Matka Boża Różańcowa, Nabożeństwa do Najś.Maryi Panny, OBJAWIENIA - PROROCTWA, Pius V, RÓŻANIEC, ZWYCIĘSTWA MARYI, Świadectwa Różańcowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.