SERCE MARYI DROGĄ DO SERCA JEZUSA.

immaculate-heart-of-mary-fatima-painting-cropped

Święty Liguori (Bol. Mar. 6 ) powtarza za Hubertem Cazala piękne słowa:

— „Jeśli   — pisze, — wy dzieci Maryi, chcecie znaleźć miejsce w Sercu Jezusa,   to   idźcież   do   Maryi,   aby   wam   tę   łaskę   wyjednała”.

A O. Gallifet w swym memoryale o czci Jezusa i Maryi tak pisze:

— „Przez Serce Pana Jezusa wszystko uzyskamy od Ojca Przedwiecznego;   — a podobnie uzyskamy wszystko od Pana Jezusa przez Serce Maryi”.

Ale czemu to nam pożytecznie i dobrze obrać drogę do Serca Pana Jezusa przez Serce Maryi,   kiedy każdemu samo już Serce Pana Jezusa otworem stoi i głos tego Serca na nas woła:

—   Pójdźcie   do   mnie wszyscy, którzy   pracujecie  i jesteście obciążeni, a ja was ochłodzę (Mat. XI, 28).

Czemu?   dwie przynajmniej przyczyny w krótkości podam.

Pierwsza  jest,     że droga ta bezpieczniejsza i pewniejsza, bo nieraz i prędsze wysłuchanie bywa przez Serce Maryi jak przez Serce Jezusa. 

Można o tem to samo powiedzieć,   co uczeń świętego Anzelma Eumerus (Lib. de Ex. Mar. V. cap. 6), mówi o prędszem wysłuchaniu przez wezwanie Imienia Maryi,

— „to nie stąd pochodzi, jakoby Maryja Najświętsza miała moc i władzę większą od Syna, bynajmniej,   — Ona  wszakże, ile tylko ma mocy i władzy, toć wszystko to posiada tylko z woli i łaski Syna.

Czemu tedy na wezwanie Jej Imienia nieraz prędzej następuje wysłuchanie prośby, niźli na wezwanie imienia Syna?

Powiem co myślę.

Syn Jej jest Panem wszystkiego stworzenia i sędzią, który każdego zasługi rozróżnia;   — dlatego, gdy się zdarza, iż nie wysłucha prośby doń się uciekającego, działa sprawiedliwie.

Jeśli zaś kto się ucieka do Maryi Najświętszej,   — to choć on sam nie zasłużył na wysłuchanie, jednak bywa wysłuchany dlatego, — że zasługi Matki za nim przemawiają i do Boga niejako się wstawiają”.

 Druga przyczyna jest,  że

—  ” dla   kochających   dzieci   Maryi   każdy   dar   Boży   przez to, iż przez ręce najlepszej z Matek przechodzi i Jej ręką nam jest ofiarowany:  —  jeszcze sercu naszemu milszym się staje i do większej miłości ku Maryi Najświętszej nas pobudza,   — gdy w darze odebranym poznawamy i Serca Zbawcy naszego miłość i Serca Matki Bożej kochanie”. „

***

” Łaski,   mówi święty Bernardyn (Serm. de B. Virg.),   które odbieramy przez ręce Maryi,   — jakoś są milsze.

I   gdyby  mi Bóg dał do wyboru, czy wolę dary Jego zaczerpnąć z samego źródła, czy też je odbierać przez ręce Maryi, ten kanał łask niebieskich,

— to wyznaję, że, zgiąwszy kolana, najusilniejbym Boga prosił, aby wszystkie   Jego  łaski na mnie spływały przez tę szyję łask Bożych; abym   przez   Nią   mógł do Boga postąpić, jako sam Bóg przez Nią zstąpił na ziemię”.

_________________

53 Nowenn do Najświętszej Maryi Panny na wszystkie święta uroczyste, kościelne i do miejsc świętych, Kraków 1897, str. 32-34

https://lagloriadelasantisimavirgen.wordpress.com/2016/08/22/serce-maryi-droga-do-serca-jezusa/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: