TRAKTAT O PRAWDZIWYM NABOŻEŃSTWIE DO NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY: CZĘŚĆ PIERWSZA – ROZDZIAŁ III – Rola Maryi przy drugim przyjściu Chrystusa Pana

Prawdziwe nabożeństwo – niewola miłości do Matki Bożej - Fra Angelico_upload.wikimedia.orgZwiastowanie Najświętszej Maryi Panny – Fra Angelico /upload.wikimedia.org

 Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort (1673 – 1716)
TRAKTAT O PRAWDZIWYM NABOŻEŃSTWIE
DO NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

CZĘŚĆ PIERWSZA

ROZDZIAŁ III

 Rola Maryi przy drugim przyjściu Chrystusa Pana

1. Skromna rola Maryi przy pierwszym przyjściu Chrystusa Pana.

Przez Maryję rozpoczęło się zbawienie świata i przez Maryję musi się ono dopełnić.

Przy pierwszym przyjściu Jezusa Chrystusa Maryja prawie wcale się nie ukazywała, — aby ludzie, którzy o osobie Jej Syna mało jeszcze byli uświadomieni,  nie przywiązywali się zbyt ziemskim i przyrodzonym uczuciem do Maryi, oddalając się przez to od Prawdy, — co by niezawodnie nastąpiło,   gdyby  Maryja więcej była znana, mianowicie z powodu cudownego Jej wdzięku, którym Ją Najwyższy nawet na zewnątrz ozdobił.

Toteż   Dionizy   Pseudo-Areopagita   pisze [Epistol. ad S. Paulum.], że kiedy Ją   ujrzał, — byłby Ją z powodu Jej tajemniczego uroku i niezrównanej piękności  wziął za bóstwo,   — gdyby wiara, w której był ugruntowany, nie była go pouczyła, że tak nie jest.

Natomiast   przy  drugim przyjściu Jezusa Chrystusa — Maryja musi być znana i przez Ducha Świętego objawiona,   — by  przez Nią Chrystusa poznano, kochano i Mu służono,

— albowiem  powody,   dla   których   Duch Święty ukrył Swą Oblubienicę za Jej   życia   ziemskiego,   dając   w   Ewangelii   tak   szczupłe   o Niej objawienie,  —  już istnieć nie będą.

2. Dlaczego Maryja wystąpi szczególnie przy drugim przyjściu Chrystusa Pana.

Zatem Bóg chce Maryję, arcydzieło rąk Swoich, w onych czasach ostatnich objawić i odsłonić:

  • Albowiem sama ukrywała się na tym świecie i z głębokiej pokory uniżyła się poniżej prochu,  —  uzyskawszy u Pana Boga, u Apostołów i Ewangelistów to, że   zamilczeli o Jej życiu.
  • Ponieważ   Maryja  jest arcydziełem rąk Bożych tak na ziemi przez łaskę, jak w niebie przez chwałę, — Bóg chce, by Go za to wielbiono na ziemi i wśród żyjących, wysławiano.
  • Ponieważ Maryja jest Jutrzenką, poprzedzającą i odsłaniającą Słońce sprawiedliwości, Jezusa Chrystusa,   — dlatego powinna być poznana i objawiona,  —  by przez to Jezus Chrystus był uwielbiony.
  • Ponieważ   Maryja   jest drogą, którą Jezus Chrystus przyszedł do nas po raz pierwszy,  —  będzie nią i wtedy,   — kiedy Chrystus przyjdzie powtórnie, choć nie w ten sam sposób.

Ponieważ   Maryja  jest środkiem niezawodnym i prostą a nieskalaną drogą, by dojść do Chrystusa i znaleźć Go niechybnie,   — przeto dusze, które mają szczególniejszą   zabłysnąć świętością, muszą znaleźć Jezusa przez Maryję.

Kto znajdzie Maryję, znajdzie życie [Por. Prz 8,35], —  tzn. Jezusa Chrystusa, Który jest   — Drogą, Prawdą i Życiem [J 14,6],

Czytaj dalej…

Ten wpis został opublikowany w kategorii 1. O PRAWDZIWYM NABOŻEŃSTWIE DO MARYI, Antychryst, CZASY OSTATECZNE, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, MATKA BOŻA, Matka Boża Fatimska, NABOŻEŃSTWA - MODLITWY, Nabożeństwa do Najś.Maryi Panny, NAUCZANIE KOŚCIOŁA, NIEPOKALANE SERCE MARYI, WALKA Z KOŚCIOŁEM, WYZNANIE WIARY, Życie duchowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.