Benedykt XVI powróci do Pałacu Apostolskiego. Będzie tam obchodził rocznicę własnych święceń

mid_44111Fot. Bartosz Siedlik / FOTORZEPA/FORUM

Papież Benedykt XVI 28 czerwca po raz pierwszy od czasu ustąpienia pojawi się w Pałacu Apostolskim, który opuścił 28 lutego 2013 r.

— Powodem powrotu są obchody 65. rocznicy jego święceń kapłańskich.

Na uroczystość zorganizowaną przez Fundację Josepha Ratzingera-Benedykta XVI do Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego przybędzie „papież” Franciszek.

Benedykt XVI wręczy uczestnikom najnowszy, dwunasty tom swego Opera Omnia poświęcony kapłaństwu,  — pt. Głosiciele Słowa i słudzy waszej radości.

Zgromadzono w nim ponad 80 tekstów poświęconych posłudze kościelnej. Podtytuł brzmi:   — „Teologia i duchowość sakramentu święceń”.

— Zawarte są tam studia teologiczne, rozważania na temat duchowości kapłańskiej i homilie z lat 1954-2002.

Od czasu ustąpienia z papieskiego urzędu 28 lutego 2013 r. Benedykt XVI bardzo rzadko pokazuje się publicznie.

Pojawił się na dwóch konsystorzach dla kreowania nowych kardynałów: — 22 lutego 2014 i 14 lutego 2015.

Był   też   obecny   na spotkaniu Franciszka z dziadkami i osobami starszymi 28 września 2014 roku.

— Koncelebrował Mszę św. podczas kanonizacji świętych Jana XXIII i Jana Pawła II 27 kwietnia 2014 oraz beatyfikacji Pawła VI 19 października 2015.

Jako pierwszy pielgrzym przeszedł przez Bramę Miłosierdzia w Bazylice Watykańskiej 8 grudnia 2015, z okazji inauguracji Roku Jubileuszowego.

Ks. Joseph Ratzinger przyjął święcenia kapłańskie wraz ze swym bratem Georgiem 29 czerwca 1951 r. z rąk ówczesnego arcybiskupa Monachium i Fryzyngii,   kard.   Michaela   von   Faulhaber.   —   Mszę prymicyjną odprawił 8 lipca w Traunstein, gdzie mieszkali jego rodzice.

W swoich wspomnieniach z 1998 r. pt. Moje życie kard. Joseph Ratzinger wspomina,   — że 29 czerwca 1951 r., w uroczystość świętych Piotra i Pawła — święceń kapłańskich 40 kandydatom udzielił w katedrze we Fryzyndze kard. Faulhaber.

„Pamiętam bardzo dokładnie ten słoneczny letni dzień. Był to punkt kulminacyjny mojego życia.

W chwili gdy sędziwy biskup położył na mnie ręce,   — jakiś skowronek wzbił się z ołtarza głównego katedry i zanucił radosną melodię.

Było to dla mnie jakby zawołanie z góry: — tak jest dobrze, jesteś na właściwej drodze!”

—  napisał ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary, późniejszy papież.

Ks. Georg Ratzinger poświęcił się muzyce i został dyrektorem światowej sławy chóru chłopięcego Regensburger Domspatzen („Katedralne Wróbelki z Ratyzbony”).

— Jego brat Joseph został profesorem teologii.

W 1977 r. papież Paweł VI mianował go metropolitą Monachium i Fryzyngii a w 1982 r. został z woli Jana Pawła II prefektem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

19 kwietnia 2005 r. kardynałowie wybrali na papieża „prostego, skromnego pracownika Winnicy Pańskiej”.

11 lutego 2013 r. papież Ratzinger podjął decyzję jakiej nie ośmielił się podjąć od 600 lat żaden z jego poprzedników:   — ogłosił swoje ustąpienie z papieskiego urzędu.

***

KAI

RoM
2016-06-22

Za : http://www.pch24.pl/benedykt-xvi-powroci-do-palacu-apostolskiego–bedzie-tam-obchodzil-rocznice-wlasnych-swiecen,44111,i.html#ixzz4CVkWi5n2

Ten wpis został opublikowany w kategorii ABDYKACJA PAPIEŻA, APELE - KOMUNIKATY, Benedykt XVI, CZASY OSTATECZNE, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, KRONIKA NOVUS ORDO 2014. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.