Bł. Pius IX – Wybrał Krzyż, nie kompromis – Rozmowa z prof. Robertem de Mattei

Rozmowa z prof. Robertem de Mattei, historykiem z Uniwersytetu Europejskiego w Rzymie, autorem wydanej w bieżącym roku we Włoszech książki pt. „Pius IX a włoska rewolucja”

Pius IX_brewiarz.plPius IX / brewiarz.pl

 Wielkość   bł.   Piusa   IX   zawiera   się w jego teologicznym ujęciu historii, w   zrozumieniu   istnienia   walki   pomiędzy   Kościołem a jego wrogami. We właściwym świetle widział błędy nowoczesnego świata.

Dostrzegał także związek pomiędzy rozprzestrzenianiem się błędnych filozofii     — a   funkcjonowaniem   w   społeczeństwach   tajnych stowarzyszeń w rodzaju masonerii i innych ‚lobbies’ laickich, —  działających   już   XIX stuleciu i aktywnych po dziś dzień 

***

– Od czasu beatyfikacji Piusa IX jego postać stała się bardziej znana. Stanowi ona  inspirację życia duchowego także i dzisiaj – nie w wyobraźni masowej, ale wśród mniejszych grup wiernych,   — którzy rzeczywiście walczą w obronie Kościoła.

 Pontyfikat Piusa IX łączy się z trzema bardzo istotnymi wydarzeniami w życiu Kościoła – ogłoszeniem dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii   Panny,  — wydaniem Syllabusa oraz zwołaniem Soboru Watykańskiego I.

Ogłoszenie 8 grudnia 1854 roku dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii było ogromnie istotnym faktem.  

Treść dogmatu mówiła,   — że Najświętsza Maryja Panna w chwili swojego poczęcia za sprawą Łaski Boga została zachowana od jakiejkolwiek skazy grzechu pierworodnego.

Ogłoszenie tego dogmatu spotkało się z wielkim entuzjazmem wiernych.

Trzeba   podkreślić,   że   cztery  lata później,   — 25 marca 1858 r., w Lourdes — tajemnicza Piękna Pani, Która już od pewnego czasu objawiała się Bernadecie,   — na pytanie dziewczyny o to, kim jest, odpowiedziała:

— „Jestem Niepokalanym Poczęciem”.

W sposób cudowny, ponadnaturalny Madonna potwierdziła zatem dogmat ogłoszony przez Piusa IX.

Jest on ważny także i dzisiaj,   — ponieważ przypomina nam,   — że skoro jedynie Maryja została zachowana od grzechu pierworodnego, wszyscy inni ludzie rodzą się nim obarczeni.

Czytaj dalej…

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii KOMUNIZM, KOŚCIÓŁ KATOLICKI, Kościół i masoneria, MASONERIA, NAUCZANIE KOŚCIOŁA, Pius IX, Sobór Watykański, WALKA Z KOŚCIOŁEM. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.