Prezentacja Maryi w świątyni – obraz Tycjana /Wikimedia Commons
21 listopada w tradycji katolickiej Uroczystość Ofiarowania NMP, na temat którego święta większość wiernych nie wie zbyt wiele.

Niepokalana
Dla uczczenia tajemnicy Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny obchodzono osobne święto — najpierw w Jerozolimie — (prawdopodobnie już w VI w., kiedy to poświęcono w Jerozolimie kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny), — potem od VIII w. na całym Wschodzie.
W 1372 r. wprowadził je w Awinionie Grzegorz XI, a w 1585 r. Sykstus V rozszerzył je na cały Kościół.
Inne święta i uroczystości związane z Matką Bożą są nawet przeciętnie zorientowanym dość dobrze znane – przeważnie wiemy bowiem, czym było Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny, Jej Wniebowzięcie, Niepokalane Poczęcie czy Zwiastowanie Pańskie,
— ale gdy słyszymy o Ofiarowaniu, — niejeden spośród wiernych ma problem ze zdefiniowaniem istoty tego Święta.
Przypomnijmy więc czym ono jest.
- Czym było ofiarowanie w tradycji żydowskiej?
Zgodnie ze starotestamentowym zwyczajem — żydzi, — zanim ich dziecko ukończyło piąty rok życia, — zabierali swe dziecko do jerozolimskiej świątyni i oddawali kapłanowi, by ofiarował je Panu.
— Był to rytuał podobny w swej ziemskiej wymowie do ustawionego oczywiście później – już wśród chrześcijan – chrztu.
Podobnie jak to przez wieki w późniejszej tradycji katolickiej, tak i wśród żydów — niektóre matki, w związku ze szczególnymi dla siebie wydarzeniami,
— niektóre spośród swoich dzieci decydowały się, — tuż po urodzeniu, — oddać na służbę Bogu. — To także odbywało się podczas obrzędu ofiarowania.
- Dlaczego Maryja została ofiarowana Bogu?
Rodzice Najświętszej Maryi Panny, — jak przekazuje nam Tradycja, — przez wiele lat nie mogli mieć dzieci.
Święta Anna, mimo tego nigdy nie utraciła wiary, że Bóg pobłogosławi ją potomstwem. — Złożyła więc obietnicę, że jeśli urodzi dziecko, odda je na służbę Bogu.
Jej modlitwy zostały wysłuchane – urodziła dziecko, córkę, której dała na imię Maria.
— Poświęciła więc na służbę Bogu swe jedyne, długo oczekiwane i wymodlone dziecko.
- Kto ofiarował Maryję Bogu?
Święci Joachim i Anna, rodzice Maryi, udali się do świątyni, by ofiarować córkę Bogu, prawdopodobnie gdy była w wieku około trzech lat.
Kapłanem, który dokonał obrzędu był święty Zachariasz – ten sam, którego pamiętamy z Ewangelii głównie z roli ojca świętego Jana Chrzciciela.
Według niektórych pism wczesnochrześcijańskich, — Maryja mogła pozostawać w świątyni nawet przez kolejnych dwanaście lat.
- Czym jest paralelizm świąt związanych z Maryją i Panem Jezusem?
O ustanowieniu kolejnego Święta ku czci Najświętszej Maryi Panny zdecydowały nie tylko przekazy pisemne wynikające wprost z Tradycji, ale i inny owej Tradycji kontekst.
— Wśród katolików istnieje bowiem bardzo silny kult Maryi, przez niektórych nazywana jest nawet Współodkupicielką.
Nie może więc dziwić, że skoro obchodzimy uroczyście Poczęcie Pana Jezusa (25 III) i Poczęcie Najświętszej Maryi Panny (8 XII), Narodzenie Pana Jezusa (25 XII) i Narodzenie Najświętszej Maryi Panny (8 IX), Wniebowstąpienie Pana Jezusa i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 VIII),
— katolicy obchodzą także obok Święta Ofiarowania Jezusa Chrystusa (2 II) także Święto Ofiarowania Jego Matki.
- Czy święto Ofiarowania jest potwierdzeniem wiecznego dziewictwa Najświętszej Maryi Panny ?
Owszem, ten fakt także przekazuje nam Tradycja.
Świętowanie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny jest więc w istocie kolejną formą przyznania, że była Ona Niewiastą bez grzechu.
W Ewangelii Świętego Łukasza Maryja odpowiada bowiem Aniołowi, zwiastującemu Jej poczęcie Syna:
— Jakże się to stanie, skoro męża nie znam? (Łk 1, 34).
To pytanie było zawsze interpretowane przez Biblistów — jako zdecydowane świadectwo dziewictwa, — słowa nie znam, — znaczą bowiem tyle, — co „nie zaznałam”.

Niepokalana
Mimo, iż Najświętsza Maryja Panna była już poślubioną świętemu Józefowi – jest to kolejne potwierdzenie Jej wiecznej czystości.
A Ofiarowanie dziecięcia do świątyni, — gdzie absolutnie owej czystości stracić nie mogła, — pozostaje więc kolejnym dowodem Jej całkowitej i wiecznej bezgrzeszności.
- Kto szczególnie świętuje w dniu wspomnienia Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny?
W Kościele katolickim 21 listopada — Uroczystość Ofiarowania NMP — jest świętem patronalnym Sióstr Prezentek,
— a także dniem szczególnej pamięci o mniszkach klauzurowych.