Cudowna Ikona Matki Bożej Iwierskiej Montrealskiej

a17 1Montrealska Iwierska Ikona została namalowana na górze Athos w 1981 roku przez greckiego mnicha z oryginału Ikony Matki Bożej (Bramy Niebios)

— (ros. – Wratarnicy, od врата = wrota – A.L.).

W 1982 roku Ikonę tę z Góry Athos do Montrealu przywiózł Jose Muñoz Cortés,

— Hiszpan   z pochodzenia,   który od dawna przyjął Prawosławie.

Oto co powiedział Jose Muñoz:

„24 listopada, o godzinie trzeciej w nocy, obudził mnie silny zapach.

Początkowo myślałem, że pochodzi on od relikwii lub rozlanego flakoniku perfum,   — ale podszedłszy do ikony, zdumiałem się:   — cała była pokryta pachnącym miro*/!

—  Zamarłem w miejscu z powodu takiego cudu!”

Wkrótce mirotocząca Ikona została przeniesiona do świątyni. 

—  Od tamtego czasu, Ikona Matki Bożej nieustannie mirotoczy,  — za wyjątkiem Wielkiego Tygodnia.

Co ciekawe, miro ścieka głównie z rąk Matki Bożej i Chrystusa, a także gwiazdy, znajdującej się na prawym ramieniu Przeczystej (Niepokalanej – w Kościele katolickim – od A.L.).

— W tym czasie tylna strona ikony jest zawsze sucha.

Obecność   mirotoczącej Ikony z pachnącym miro roztacza szczególne łaski.

Na przykład, młody sparaliżowany mężczyzna z Waszyngtonu z Łaski Matki Bożej   — został uzdrowiony.

W   Montrealu   Ikona   została   przywieziona   do  ciężko chorego człowieka, — który nie mógł się ruszać. — Odprawiono Nabożeństwo i Akatyst. — Szybko wyzdrowiał.

Cudowna Ikona pomogła kobiecie cierpiącej na ciężką postać zapalenia płuc.

Czternastoletnia dziewczynka cierpiała na ciężką postać białaczki. — Mając wielką nadzieję na pomoc od Cudownej Ikony,   — poprosiła, aby doprowadzić ją do Niej.

— Po modlitwie i namaszczeniu olejem miro   — stan zdrowia dziecka zaczął się szybko poprawiać,   — i, ku zaskoczeniu jej lekarzy,   — po pewnym czasie guzy zniknęły.

Cudowny obraz podróżował już do Ameryki, Australii, Nowej Zelandii i Europy Zachodniej.   — I wszędzie ta Ikona promieniowała ukojeniem i miłością.

Przede wszystkim wierzących zdumiewa silny zapach oleju, wypływającego z rąk Matki Bożej i Chrystusa, a czasami z gwiazdy, umieszczonej na prawym ramieniu Przeczystej (Niepokalanej).

— To odróżnia tę Ikonę od innych cudownych ikon,   — na których łzy płyną z oczu  —  tak, jak gdyby Bogurodzica płakała, – natomiast tutaj wydaje się, że daje Ona Swoje Błogosławieństwo.

Miro pojawia się zwykle podczas modlitwy lub wkrótce potem, — w ilości zależnej od wydarzenia lub modlitewnej gorliwości obecnych.

Czasami miro płynie tak obficie, że przenika szybę ochronną i zalewa podstawę Ikony, ścianę, stół.

— Tak bywa w dniach wielkich świąt, — w szczególności podczas Święta Wniebowzięcia Matki Bożej.

Były też przypadki,   — kiedy po ustaniu ściekania miro, — zostało ono wznowione w sposób niespodziewany.

Na przykład, podczas wizyty w Klasztorze Bostońskim miro spływało potokami,   — ale   potem całkowicie wyschło,   — gdy Ikona została przeniesiona do najbliższej parafii.

Po powrocie do klasztoru przepływ miro wznowił się tak obficie, że miro przelewało się poza brzeg korytka przy ramie Ikony.

W innym przypadku,   — po rozdziale miro dla 850 pielgrzymów,   — Ikona stała się sucha,

—  ale po przybyciu następnego dnia do parafii, gdzie oczekiwało na Nią mnóstwo wierzących,   — w sposób cudowny wznowiła Ona mirotoczenie.

Tylko raz miro zniknęło i nie ściekało w czasie dość długiego okresu czasu:

— w Wielkim Tygodniu w 1983 roku   — od Wielkiego Wtorku do Wielkiej Soboty.

Miro ścieka w dół Ikony, gdzie umieszcza się kawałki waty. — Po nasączeniu rozdaje się je pielgrzymom.

Zaobserwowano, że chociaż miro wysycha dość szybko, to jego zapach trwa jeszcze przez dłuższy czas, czasami miesiące   — i jest wzmacniany w czasie szczególnie gorących modlitw.   — Często wypełnia on miejsce, gdzie przebywała Ikona (pokój, samochód).

Tajemnica tych znaków peszy wielu sceptyków.

— Rzeczywiście, można sobie wyobrazić,  —  że jakikolwiek pachnący płyn celowo jest wprowadzany od tylnej strony ikony.

W Miami pewien naukowiec miał możliwość oglądania Ikony ze wszystkich stron i,  —  po ustaleniu, że jest Ona całkowicie sucha z tyłu, — doszedł do wniosku,   — że można tu mówić o największym cudzie XX wieku.

Szczególne oględziny górnej krawędzi Ikony wykazały,   — że obraz namalowano na zwykłej desce drewnianej, nie zawierającej wewnętrznych pustek i żadnych obcych wtrąceń.

Ale takie badania mają granice.

Na przykład, gdy sceptycy zechcieli pobrać próbkę miro w celu analizy, —  to odmówiono im tego,   — ponieważ taki akt jest brakiem szacunku do Matki Bożej.

— „Ikona jest przed wami   — i nikt nie zmusza was do uznania cudu, waszą sprawą jest wierzyć lub nie wierzyć”

– mówi Jose Muñoz.

Pewien młody mężczyzna powiedział mu kiedyś:

— „Widzę to, co dzieje się przede mną,   — ale mój umysł nie jest w stanie w to uwierzyć,   — natomiast moje serce w to wierzy”.

Wszędzie, dokądkolwiek by nie przybyła ta Ikona,   — szerzy Ona miłość i zgodę.

— Na przykład, w pewnej wspólnocie,   — gdzie skłóceni parafianie znów odzyskali drogę do modlitwy i jedności kościelnej.

Jej obecność mnoży modlitewny żar do tego stopnia,   — że ​​liturgie sprawowane przy Niej, mogą być  porównywalne z Wielkanocnymi, — tak żarliwymi w Cerkwi Prawosławnej.

Znane są liczne przypadki powrotu ludzi do nawiedzania świątyni, do Spowiedzi, Komunii św..

Na przykład pewna biedna kobieta, gdy dowiedziała się o śmierci swojego syna, przygotowywała się, aby odebrać sobie życie,   — ale dotknięta do głębi duszy widokiem cudownej Ikony, — doznała skruchy i żałując   swojego strasznego zamiaru, natychmiast się wyspowiadała.

Błogosławiony wpływ Przeczystej (Niepokalanej) budzi i przekształca wiernych, często zastygłych w gnuśnej wierze.

Sława Ikony szeroko się rozpowszechniła poza granicami Cerkwi Prawosławnej:   — wielu katolików i protestantów przybywało, aby oddać Jej cześć …

Jednak w nocy z 30 na 31 października 1997 opiekun Ikony Jose Muñoz Cortes   — został zamordowany w tajemniczych okolicznościach,

—  a Cudowna Ikona Iwierska zaginęła bez śladu …

***

Uwaga tłumacza:

Wydaje się, że potrzebne jest bliższe scharakteryzowanie zarówno płynu pojawiającego się i ściekającego po cudownych ikonach,  — zwanego „miro”,   — jak i pochodzącego od nazwy tego płynu procesu ściekania, toczenia się kropel oleju po powierzchni ikon,  —  zwanego „mirotoczeniem”.

Cerkiew Prawosławna rozpatruje ikonę jako szczególną formę objawienia Boskiej realności.

— Wszystkie kanoniczne ikony w świątyniach lub domach są święte dzięki swojej duchowej treści i sensowi.

Jednakże niektóre z nich są wybierane przez Opatrzność Bożą dla szczególnych znaków.

— Wychodzące z nich niewypowiedzialne światło, zapach, „miro” (niekiedy pisane przez dwa „r” – „mirro” – lub olej święty, krzyżmo)   — są materialnymi znakami zjawisk świata niebiańskiego, Królestwa Bożego.

Laboratoryjne analizy wykazują, że „miro” jest płynem organicznego pochodzenia,   — czasami przypominającym oliwę z oliwek, — ale w jaki sposób pojawia się ono na świętych znakach, pozostaje to niewytłumaczalne.

Słowo „miro” ma kilka pojęć.

Jedno z nich oznacza sztuczny skład oleistego płynu, składającego się z różnych substancji aromatycznych,   — który po poświeceniu używa się w cerkiewnej tajemnicy namaszczenia „miro” (w KK zwanego „krzyżmem”).

Drugie pojęcie – to oleisty płyn, powstający w sposób nadprzyrodzony na ikonach lub świętych relikwiach i przedmiotach.

W szerokim sensie tego słowa we współczesnej literaturze — pod pojęciem „mirotoczenie”  —  rozumie się dowolne cudowne pojawienie się płynu (wilgoci) na ikonach i poświęconych przedmiotach.

Niektórzy mylnie przyrównują „miro’ do „mirry”, znanej z Nowego Testamentu – daru Trzech Króli, ofiarowanego wraz ze złotem i kadzidłem Dziecięciu Jezus   — lub mieszaniny „mirry” z aloesem w ilości około stu funtów, zakupionej przez Nikodema do obłożenia Ciała Jezusa przed złożeniem do Grobu.    

„Miro” nie pochodzi z tworzywa (substancji) ikony,   — ale pojawia się na niej  —  «z niczego».

Bywa i tak,   — że płyn pojawia się i pęcznieje na szkle kiotu (szafki – oszklonej ramy na obrazy święte), zakrywającego ikonę   — lub występuje na samej ikonie pod nim, za szkłem (a więc szkło nie przeszkadza w pojawianiu się miro na ikonie).

Starość lub nowość,   — czyli wiek ikony lub jej materiał   — nie mają znaczenia.

— Mogą „mirotoczyć” święty olej obrazy wykonane na drewnie, szkle, metalu, papierze, np. czarno-białe kserokopie itp.

W   wyniku badania płynu, pobranego z jednej z płaczących ikon ustalono, — że «są to najprawdziwsze ludzkie łzy».

Wygląd, barwa, konsystencja powstającego na ikonie płynu są różnorodne:

— od gęstej, ciągnącej się żywicy do rosy,   — dlatego czasami mówi się o «balsamotoczeniu» albo «rosotoczeniu».

Płyn może mieć (i najczęściej ma) pachnący aromat.  

— Kształt i rozmiar kropli są także niezwykle różne.   — Czasami pokrywają one cały obraz,   — czasami jakby płynęły z pewnych punktów.

W szerokim sensie słowa pod „mirotoczeniem” jest rozumiane każde cudowne pojawienie się płynu (wilgoci) na ikonach i świętych przedmiotach.

— Często przez posmarowanie (namaszczenie) wydzielonym „miro” następuje uzdrowienie z chorób.

Można by jeszcze długo pisać na temat „miro” i „mirotoczenia” ikon.

Na przykład, o niezwykłym ściekaniu „miro”,   — kiedy wbrew prawom natury, zamiast ściekania w pionie, zgodnie z prawem przyciągania ziemskiego – miro ścieka ukośnie, pod kątem, a nawet do góry!).

Albo o „łzotoczeniu” lub „krwiotoczeniu”,

— kiedy po powierzchni ikon ściekają  naturalne, słone ludzkie łzy,   — czy ludzka krew żyjącego człowieka grupy AB…

Na razie więc niechaj podane wyjaśnienia wystarczą.

– od A.L.

***

Zobacz także: Spotkanie z Prawosławiem:   — Jose Muñoz:  „Nie powinniśmy bać się śmierci za Chrystusa”

Internet Journal:   — Brat Jose (Józef) odwiedza Rosję

Rosyjski Dom: — Opiekun Iwierskiej Ikony Matki Bożej   — (Wywiad z Wiktorem Potapowem, proboszczem Katedry Św. Jana Chrzciciela w Waszyngtonie)

Tłumaczył Andrzej Leszczyński

17.10.2015 r.

Źródło:

Cudowna Iwierska Montrealska Ikona Matki Bożej

http://www.pravoslavie.ru/put/apologetika/iverskaya-montreal.htm

Za; http://wolna-polska.pl/wiadomosci/najwiekszy-cud-xx-wieku-cudowna-iwierska-montrealska-ikona-matki-bozej-2015-11

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: