Św. Jan Kapistran o duchowieństwie

missa-trid-1————————————————————————————————————————————————-

Z traktatu Zwierciadło duchowieństwa św. Jana Kapistrana, kapłana (Pars 1, Venetiae 1580, 2)

Życie pobożnych duchownych daje światło i pokój

Ci, którzy są powołani do stołu Pana, powinni promieniować przykładem życia obyczajnego, zasługującego na pochwałę, wolnego od wszelkiej pospolitości i skażenia.

Żyjąc uczciwie jako sól ziemi dla siebie i dla innych oraz oświecając drugich jasnym rozeznaniem jako światłość świata, — niech pamiętają, — że najwyższy nasz Nauczyciel, Jezus Chrystus, nie tylko do Apostołów i uczniów, ale także do wszystkich następców, kapłanów i duchownych wypowiedział słowa:

— „Wy   jesteście  solą ziemi;   — jeśli zaś sól zwietrzeje, jakże się stanie na powrót solą? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi”.

Duchowieństwo skalane i nieczyste, przepełnione brudem przywar, skrępowane więzami grzechów   — słusznie deptane jest przez ludzi jako nędzne błoto.

Tacy duchowni nie są użyteczni ani dla siebie, ani dla drugich, — bo jak mówi święty Grzegorz:

— „Ten, kto postępuje nagannie, sprawia, że jego przepowiadanie doznaje wzgardy”.

— „Prezbiterzy, którzy dobrze przewodzą, — niech będą uważani za godnych podwójnej czci, — najbardziej ci, którzy się trudzą głoszeniem słowa i nauczaniem”.

Istotnie,   — kapłani święci zasługują na podwójną cześć, odnoszącą się do rzeczy i osoby, albo inaczej:   — na cześć ziemską i duchową, doczesną i wieczną.

Choć bowiem mieszkają na ziemi i wraz ze śmiertelnymi stworzeniami poddani są koniecznościom natury,   — to jednak usilnie zabiegają o wspólnotę   z   Aniołami   w niebie, aby jako roztropni słudzy okazać się miłymi dla Króla.

Dlatego podobnie jak słońce wznosi się na wysokim niebie,  

„tak niechaj świeci światłość – duchownych przed ludźmi,  —  aby patrząc na ich czyny dobre, chwalili Ojca, który jest w niebie”.

„Wy jesteście światłością świata”.

Podobnie jak światło nie tylko samo siebie oświeca, ale wysyłając swe promienie, oświeca wszystko, co widzialne,   — tak też świetlane życie świętych   i  sprawiedliwych duchownych

— blaskiem świętości oświetla i napawa pokojem tych, którzy na nie patrzą.

Kto zatem otrzymał zadanie troszczenia się o innych, — na samym sobie powinien okazać, jak trzeba postępować w domu Bożym.

***

Syr 4, 23-24; 2 Tm 4, 2

Nie powstrzymuj mowy, † gdy jej potrzeba, * Mądrość bowiem poznaje się z mowy, / a naukę ze słów języka.

K. Głoś naukę, nastawaj w porę, nie w porę, w razie potrzeby wykaż błąd, poucz, podnieś na duchu z całą cierpliwością, ilekroć nauczasz.

W. Mądrość bowiem poznaje się z mowy, / a naukę ze słów języka.

———————————————————————————-
Z zasobów Biblioteki ‘58→
Za; http://sacerdoshyacinthus.com/2015/10/24/sw-jan-kapistran-o-duchowienstwie/
(ILG)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: