Zwróćmy się do Jezusa – św. Józef Sebastian Pelczar

Józef Sebastian Pelczar, biskup przemyski, w stroju chórowym. Zwracamy uwagę na długość mucetu oraz piękne chwosty u pasa.

[…] Niestety, ma dziś szatan wielu niewolników, dźwigających chętnie żelazne, haniebne okowy tego strasznego tyrana, który ich dręczy, który ich upadla, który ich z sobą w piekło ściąga;   —  ale   mimo   to  i dziś rozlega się po świecie radosny okrzyk:

—  „Chrystus zwycięża,  —  Chrystus rządzi,  —  Chrystus panuje”.

[…] Patrzcie,   że ci wszyscy,  którzy się odwracają od Chrystusa,   nie mają ni prawdy,  ni pokoju, ni wolności świętej, ni prawdziwej cnoty

  i   mimo tylu pociech świata   czują się nieszczęśliwymi, tak że nieraz samobójstwem   skracają   swe życie;    że w   dzisiejszym   społeczeństwie  w  miarę jak złe prądy biorą górę, mnożą się występki i zbrodnie i mnożyć się będą dopóki ludzkość nie zwróci się do Chrystusa.

A cóż nam czynić potrzeba?

Oto stać wiernie przy Chrystusie i Kościele Jego, a walczyć z szatanem, przywdziawszy – według rozkazu Apostoła – zbroję duchowną,  to   jest  przyłbicę  zbawienia, miecz ducha i tarczę wiary,  którą byśmy mogli zgasić wszystkie strzały ogniste złośliwego.

Lecz szatan sam bez sprzymierzeńców nic nam nie zrobi i słusznie powiedziała św. Teresa, że jeżeli kto prawdziwie służy Bogu, dosyć mu zawołać z wiarą:    „Jezu, ratuj”,    aby odpędzić szatana.

Niebezpieczniejsi   są   jego  sprzymierzeńcy:     ciało, żądze i świat.

Toż   każdy   strzeże   się   złych żądz, zwłaszcza chciwości, nienawiści, rozpusty i pijaństwa;  strzeże   się złych   związków   i   towarzystwa, strzeżcie się szynkowni i złych   pism   czy książek,   jeżeli nie chce zginąć na wieki.

Natomiast walcz, módl się i pracuj, by nas nie pozbawiły miłości Bożej;  potrzeba nadto unikać fałszywych zasad, fałszywych dóbr i fałszywych pociech świata.

Powiesz może,   że to rzecz trudna i przykra  walczyć ciągle z trzema tak zaciętymi wrogami.

Zapewne,   ale   nie   masz   innej   drogi    –   jeżeli   walczyć   nie będziesz,    Bóg nie twój,   radość   święta   nie   twoja,   niebo nie twoje.

Pociesz   się  jednak, miły bracie,   że Chrystus Pan wspiera cię w tej walce i że ta walka niedługa.

Za lat kilkadziesiąt nie będzie z nas tu obecnych nikogo na świecie – wróci ciało do ziemi, z której wzięte jest, a dusza wejdzie w bramy wieczności szczęśliwej lub nieszczęśliwej.

Przyjdą   inne   pokolenia,   lecz i one znikną w mogile    i tak dalej i dalej, aż anioł Pański zawoła nad ziemią:

— „Amen,  —  już więcej czasu nie będzie,   — umarli, wstawajcie na sąd”.

Tedy nastąpi ostateczny tryumf Chrystusa nie tylko nad złymi ludźmi, ale i nad złymi duchami, których – jak mówi Pismo św.

– „Pan   związkami wiecznymi na sąd dnia wielkiego zachował” (por. Jud 6).

Wówczas   ukaże   się   najprzód   znak   Syna   Człowieczego,      Krzyż,       a na jego widok narzekać, płakać będą wszystkie pokolenia ludzkie,   iż tego Krzyża za życia nie uczciły,  potem   zajaśnieje w obłokach niebieskich z wielką mocą i majestatem sam nieśmiertelny Król wieków,   Jezus Chrystus,   a   podczas,  gdy wierni   jego   słudzy powitają Go z radością – źli wołać będą z rozpaczą:

—  Góry i skały upadnijcie na nas i zakryjcie nas od oblicza Siedzącego na stolicy i od gniewu Barankowego (Ap 6, 16).

Najmilsi w Chrystusie, do którychże wówczas chcecie należeć?

Wybierajcie dzisiaj,   tak, mówię „dzisiaj”,   bo „jutro” może nie wasze.

Komu chcecie służyć w życiu i w wieczności – Chrystusowi Panu czy szatanowi?

Lecz któż by się wahał w wyborze.

Komuż   byśmy   służyli,   jeżeli   nie   Tobie,   Mistrzu,   Zbawco,   Kapłanie, Królu i Boże nasz.    Do   kogóż   byśmy   szli,   jeżeli   nie do Ciebie, wszakże Ty tylko Słowa żywota wiecznego masz.

Twoimi też chcemy być w życiu, Twoimi i przy śmierci, Twoimi w wieczności.

 

***

Józef Sebastian Pelczar, Mowy i kazania 1877-1899, Kraków 1998, s. 213-214.

2015-09-04 07
Za: http://www.pch24.pl/zwrocmy-sie-do-jezusa,13595,i.html#ixzz3lGxsDcZf

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii bp Józef Sebastian Pelczar, CZASY OSTATECZNE, Do Pana Jezusa, JEZUS CHRYSTUS ZBAWICIEL I ODKUPICIEL ŚWIATA, Kościół Katolicki w Polsce, NABOŻEŃSTWA - MODLITWY, NAUCZANIE KOŚCIOŁA, Wiara. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s