1 września – Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju

0109-nmpJuż w XIV wieku istniał w Stoczku kult Matki Bożej, który zapoczątkowało odnalezienie tam figurki Matki Bożej Bolesnej.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w dzisiejszej postaci powstało jako wotum dziękczynne biskupa warmińskiego Mikołaja Szyszkowskiego za zawarcie pokoju ze Szwedami w Sztumskiej Wsi w 1635 roku.

Około roku 1640 został sprowadzony wizerunek   Madonny   z Dzieciątkiem, — kopię obrazu Matki Bożej Salus Populi Romani. / Salus Populi Romani — Ocalenie Ludu Rzymskiego – wizerunek Najświętszej Maryi   Panny  znajdujący się w Bazylice  Santa   Maria   Maggiore   w Rzymie — ufundowanej przez jednego z rzymskich patrycjuszy, który w sierpniu   w   widzeniu otrzymał polecenie Matki Bożej,   —  aby wzniósł kościół na miejscu, w którym ujrzy śnieg. —  Obecnie powszechnie znany jako Matka Boża Śnieżna, a wspomnienie tego wydarzenia obchodzimy w Święto Matki Bożej Śnieżnej 5 sierpnia.

Stoczek_Klasztorny_Kościół_Pielgrzymkowy_Wnętrze_023Wnętrze kościoła — ołtarz główny

W ołtarzu głównym wykonanym w 1713 przez Krzysztofa Peuckera znajduje się obraz Matki Bożej Stoczkowskiej — Królowej Pokoju (kopia obrazu „Salus Populi Romani” z Rzymu) sprowadzony tu przez biskupa Mikołaja Szyszkowskiego.

Obraz jest okryty srebrną sukienką z 1687 r. — Na Obrazie zawieszone są bursztynowe korale – wotum kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Ten słynący łaskami Obraz został ukoronowany papieskimi koronami w Częstochowie 19 czerwca 1983 roku przez Jana Pawła II.

W lewym ołtarzu znajduje się obraz św. Anny Samotrzeciej ozdobiony także metalową sukienka i koronami na początku XVIII w.

W prawym ołtarzu bocznym znajduje się obraz św. Franciszka.

W kościele jest również okryty srebrną sukienką obraz św. Antoniego (z prawdziwym wizerunkiem), sprowadzony z Włoch w 1695 r.

Na uwagę w świątyni zasługuje wykuta z żelaza w 1738 r. przez kowala z Dobrego Miasta —  ambona.

Ozdobą kościoła jest także chór z organami w pierwotnej formie z 1695 r.

Stoczek_Klasztorny_Kościół_Pielgrzymkowy_Wnętrze_004

Chór z organami

Pod posadzką kościoła znajdują się krypty, gdzie spoczywa m.in. kasztelan kijowski Stanisław Potocki – brat biskupa Potockiego

Stoczek_Klasztorny_Kościół_Pielgrzymkowy_019Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju

Sanktuarium przechodziło różne koleje losu, od bujnego rozkwitu aż nawet do czasowego zamknięcia.

Stoczek_Klasztorny_Kościół_Pielgrzymkowy_Krużganki_012

 Krużganki w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju

Stoczek_Klasztorny_Kościół_Pielgrzymkowy_Ogród_004

 Ogród klasztorny

———————————————————————————–

W Stoczku więziony był Prymas kard. Stefan Wyszyński (od 12 października 1953 do 6 października 1954 roku).

POL_Stoczek_Klasztorny_07  Tablica pamiątkowa poświęcona Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu    — epitafium zostało poświęcone przez kard. Józefa Glempa w 1982 r. 

Prymas Wyszyński pobyt w miejscach odosobnienia opisał w „Zapiskach więziennych”.   — Do Stoczka przywieziony został z Rywałdu późnym wieczorem 12 października 1953.

W Stoczku dla Prymasa w towarzystwie księdza i siostry zakonnej wydzielono część pomieszczeń pierwszego piętra od lat nieużytkowanego klasztoru.

Komunikacja na zewnątrz budynku odbywała się przez część korytarza parteru, z   którego prowadziło wyjście do ogrodu. — Ogród otoczony wysokim murem zabezpieczonym drutem kolczastym, w nocy oświetlony latarniami, skutecznie zapewniał izolację od świata zewnętrznego.

Ochronę obiektu zapewniało kilkudziesięciu funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. —  Integralną  częścią ochrony było urządzenie podsłuchowe i sygnalizator – przycisk wmontowany w futrynę drzwi ogrodowych, informujący dyżurnego o każdym otwarciu drzwi. 

Ksiądz prymas ustalił porządek dnia (od godziny 5.00 do 22.00)

—  w  którym ustalone były pory czynności religijnych (jedna z klasztornych cel służyła za kaplicę), posiłków, lektury i spacerów po ogrodzie.

W ogrodzie wzdłuż murów ustawił kamienie, które służyły za stacje Drogi Krzyżowej.

W Stoczku 8 grudnia 1953   — kardynał Stefan Wyszyński napisał Akt osobistego oddania się Matce Najświętszej.

——————————————————–

Polacy pamiętają, że dziś 1 września  — w Święto Królowej Pokoju — przypada kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej.

W   dzisiejszej   modlitwie   pamiętamy   o   Polakach   —  ofiarach   tej   wojny, — a szczególnie o Tych, Którzy  oddali życie w obronie Ojczyzny.

Opr. emjot

Źródła:

http://www.brewiarz.pl/ix_15/0109w1/index.php3?l=i

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stoczek_Klasztorny

Ten wpis został opublikowany w kategorii kard. Stefan Wyszyński - Prymas, Kościół Katolicki w Polsce, KRÓLOWA POKOJU, Matka Boża Bolesna, Matka Boża Śnieżna, Wiara. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.