Na zakończenie Oktawy Bożego Ciała: poświęcenie wianuszków

wianuszek_ja-dziunia.blogspot.comWianuszek na Boże Ciało_klub.senior.plTradycyjnie na zakończenie Oktawy Bożego Ciała, czyli okresu ośmiu dni  po Uroczystości Bożego Ciała, — podczas których — przed soborem — wieczorem po Nieszporach ku czci Najświętszego Sakramentu  —  codziennie odbywały się procesje z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła.

Wierni prosili Boga  w modlitwach, śpiewach, litaniach i suplikacjach,  — aby darzył łaską i w swej dobroci otaczał opieką rodziny, Ojczyznę, łąki, lasy,  i pola, aby  ziemia wolna od wszelkich klęsk żywiołowych wydała  obfite plony i pomyślnie przebiegły zbiory.

wianek_pieninyinfo.plNa procesje w dni Oktawy chodzili wszyscy (poza chorymi lub ludźmi bardzo starszymi), choć dawnej  parafie były rozległe.

Na sam koniec Oktawy kapłan święcił przyniesione przez wierny lud wianki uplecione z kwiatów i ziół leczniczych,  symbolu Bożych darów, jakimi Stwórca hojnie obdarzył ziemię, ludzi i wszelkie stworzenie.

Do dziś powszechna jest wiara w moc leczniczą i ochronną wianuszków uplecionych się  z , kwitnącego rozchodnika, macierzanki, mięty, rumianku, kopytnika, koniczyny, jaśminu i róż (najczęściej dodawano jedną różę) — podobnie jak gałązek brzozy wziętych z czterech ołtarzy podczas procesji Bożego Ciała;

—  chronią przed burzą i pożarami,  przed gradobiciem i szkodnikami na polach. Pokruszone ziele z wianków stosowano do sporządzania leczniczych herbat oraz do okadzania roślin i zwierząt, także domów przed złymi mocami.

Wianek powieszony w oknie, nad drzwiami wejściowymi lub zatknięty za obraz — przechowuje się przez cały rok,  aż do następnej Oktawy, a po roku można go spalić; nie wolno go wyrzucić, gdyż jest poświęcony.

emjot — zdjęcia wianuszków z internetu; autorzy w informacji o obrazku

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Adoracja Najświętszego Sakramentu, BOŻE CIAŁO, Litaniae de Sacratissimo Corde Iesu, Nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu, NAJŚWIĘTSZY SAKRAMENT, Najświetszy Sakrament, WYZNANIE WIARY. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s