Błogosławiony, Który przychodzi w Imię Pana: KRÓL IZRAELA – Kazanie św. Andrzeja z Krety, biskupa na Niedzielę Palmową

W: Kiedy  lud usłyszał, † że Jezus przybywa do Jerozolimy, wybiegł Mu naprzeciw. / Ogromny tłum słał swe płaszcze na drodze, / inni obcinali gałązki z drzew, / rzucali je na drogę i wołali:  * Hosanna Synowi Dawidowemu; / błogosławiony, Który przychodzi w Imię Pańskie.

K: Tłumy,   które   Go   poprzedzały   i   które  szły  za  Nim,  wołały głośno.

W:   Hosanna Synowi Dawidowemu; / błogosławiony, Który przychodzi w Imię Pańskie.  (J 12; 12-13; Mt 21; 8-9.)

—————————

Błogosławiony,  Który  przychodzi  w  Imię Pana,   Król Izraela

Chodźcie, wstąpmy i my na Górę Oliwną!  Biegnijmy naprzeciw Chrystusa, Który powraca dzisiaj z Betanii i spieszy dobrowolnie na tę Swoją świętą i czcigodną Mękę, aby wypełnić do końca tajemnicę naszego zbawienia.

Przychodzi więc,  i   z   własnej   woli   odbywa  drogę w stronę Jerozolimy. Ten,   Który   dla nas zstąpił   z   Nieba,   aby   wespół  z Sobą wywyższyć tych, co   leżą   w   prochu   ziemi   i   posadzić   ich,   jak   mówi   Pismo:

„ponad wszelką Zwierzchnością,  i Władzą,  i Mocą, i Panowaniem, i ponad   wszelkim   innym   imieniem   wzywanym”.

Przychodzi zaś nie z dumą i przepychem, jak ten, co chciwie szuka sławy. On

—    „nie   będzie   się   spierał   ani  krzyczał, i nikt nie usłyszy Jego głosu”.

Będzie   natomiast   cichy   i  łagodny, lichego odzienia i skromny w urządzaniu wystawności   Swojego   wejścia.

Nuże więc,   biegnijmy   razem   z   Chrystusem,   Któremu   spieszno   na  Mękę.

Naśladujmy   tych,   co   wyszli   Mu   na   spotkanie,   ale  nie w ten sposób, by   słać   na   drodze   gałązki   palm   i   oliwek, oraz kłaść kosztowne szaty,

—  lecz   my  sami, jak tylko możemy, rozścielmy się na ziemi, w pokorze ducha   i   prostocie   serca,   abyśmy   przyjęli   nadchodzące Słowo i pochwycili   Boga,   Który   nigdzie   nie   daje   się   ująć.

On   bowiem   cieszy   się   z   tego,  że może nam się okazać łagodnym;

—  On   Który   naprawdę   jest   łagodny i „wstępuje na zachód” naszej mizernej   słabości,   aby   przyjść   do   nas,   obcować   z nami   i   przyciągnąć nas   do   siebie   przez   pokrewieństwo   z   nami.

Bo   chociaż przez Ofiarę z naszej ludzkiej natury „wstąpił na niebiosa Niebios,   na   wschód   słońca”,    —   czyli na wyżyny Własnej Chwały i Bóstwa,

—  to   jednak   nie wyrzeknie się nigdy przywiązania do rodzaju ludzkiego, lecz  będzie dźwigał naturę człowieka z prochu ziemi, do coraz wyższej chwały, aż wreszcie jednocząc się z nią, udzieli jej Swej nieskończonej godności.

A   zatem   siebie   samych   ścielmy   przed Chrystusem, —  a nie tuniki, martwe   gałęzie   i   łodygi krzewów tracących zieleń, gdy staną się pokarmem,   i   przez   krótki   tylko   czas   radujących   oczy.

Obleczmy   się   natomiast   w   Jego   łaskę,   czyli   w   Niego  samego.

Pismo Święte,  bowiem mówi:

„Wy  wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusie, przyoblekliście   się   w   Chrystusa”.

Kładźmy   się   pod   Jego   nogi,   jak   rozścielone   tuniki.

Nasze   grzechy  były czerwone jak szkarłat, teraz obmyci w zbawczych wodach   Chrztu,   osiągnęliśmy   lśniącą   biel   wełny,

—  ofiarujmy   Zwycięzcy   śmierci  już nie gałązki palmowe, ale wieńce naszego zwycięstwa.

Wysławiajmy   Go   w   każdy  dzień świętą pieśnią razem z izraelskimi dziećmi,   potrząsając   duchowymi   gałązkami   i   mówiąc:

„Błogosławiony,   Który   przychodzi   w   Imię   Pańskie”.

———————————-
Źródło: Księga czytań II; Wyd. Archidiecezjalne bł. Jakuba Strzemię, Lubaczów 1989 / Kazanie św. Andrzeja z Krety, biskupa (Kazanie 9 na Niedzielę Palmową)
 

Andrew of Crete (fresco).jpgŚwięty Andrzej z Krety, znany również jako Andrzej z Jerozolimy, cs. Swiatitiel Andrej, archijepiskop Kritskij (ur. ok. 650 w Damaszku, zm. 4 lipca 712, 726 lub 740)

– biskup Gortyny na Krecie, teolog, twórca kanonu oraz homilii, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Jego rodzice byli chrześcijanami. Był niemy od urodzenia aż do siedmiu lat, kiedy zgodnie z przekazami hagiografów, został cudownie uzdrowiony po przyjęciu Komunii Świętej.

W wieku czternastu lat rozpoczął praktyki duchowe mające przygotować go do stanu kapłańskiego w Ławrze Świętego Sawy Uświęconego nieopodal Jerozolimy, gdzie będąc gorliwym uczniem szybko zwrócił na siebie uwagę przełożonych. Teodor, locum tenens Prawosławnego patriarchatu Jerozolimy (745 – 770) powołał go na stanowisko archidiakona i posłał go do Konstantynopola jako oficjalnego przedstawiciela na Sobór konstantynopolitański III (680-681) zwołany przez cesarza bizantyńskiego Konstantyna IV Pogonatosa w celu walki z herezją monoteletyzmu.

Wkrótce po zakończeniu soboru ponownie powrócił do Konstantynopola, gdzie został mianowany archidiakonem Wielkiego Kościoła Hagia Sofia. Ostatecznie otrzymał tron biskupa w Gortynie na Krecie.

Pomimo, iż był przeciwnikiem herezji monoteletyzmu, wziął udział w nieoficjalnym posiedzeniu (conciliabulum) wysokich dostojników kościelnych w 712, na którym zniesiono ustalenia poprzedniego soboru powszechnego. W następnym roku okazał skruchę wobec tego posunięcia i powrócił do ścisłej wierności doktrynie. Następnie zajął się nauczaniem oraz komponowaniem pieśni. Jego rozprawy są znane z pełnego dostojeństwa i harmonijnego języka. Uważany jest za jednego z najlepszych Oratorów chrześcijańskich epoki bizantyńskiej.

Św. Andrzej z Krety jest znany głównie jako twórca pieśni. Przyjmuje się, że zapoczątkował (lub co najmniej wprowadził do liturgii prawosławnej) nowy rodzaj pieśni kościelnej zwany kanonem.  — Najsłynniejszym jego dziełem jest Wielki Kanon Pokutny, czytany w cerkwiach podczas nabożeństw pierwszego tygodnia oraz w czwartek piątego tygodnia Wielkiego Postu.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_z_Krety

 emjot

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: