Kard. Bergoglio u chińskiego akupunkturzysty lekarza new age

francisze-akupunkturaFranciszek fotografuje się z chińskim lekarzem akupunkturzystą, który go leczył, wręczającym mu czasopismo „Tao” (zdjęcie za perfil.com)

Kard. Bergoglio   przez   kilka   lat   leczył   się   chińską   akupunkturą u lekarza newage. (Więcej informacji na ten temat w j. ang. tutaj) — Sprawa została poruszona w mediach niedługo po tym, jak jego własny lekarz akupunktury, Liu Ming, odwiedził go w Watykanie, po trasie swojej podróży z Argentyny do Chin.

Na zdjęciu dawny lekarz kard. Bergoglio wręcza teraz Franciszkowi pismo zatytułowane: „Tao”.  — Słowo to jest chińską ideą, symbolem i oznacza „drogę”, „zasadę”, —  jedno z centralnych pojęć taoizmu, używane jest też w innych wschodnich religiach i filozofiach.

Tytuł   czasopisma   jest więc bardzo wymowny, tak samo podtytuł: „Tajemnice medycyny chińskiej” (tutaj jest zdjęcie większe okładki czasopisma).

Sam   lekarz   Liu Ming w wywiadzie (tutaj j. hiszp. – link) —  chwali się swoimi odniesieniami do filozofii chińskiej,

—  twierdzi, że wykłada starożytny klasyczny chiński manuskrypt I Ching (Yijing, Księga Przemian), który zawiera system wróżb (sic!).

Jak   twierdzi   Liu   Ming,  —  najpierw   trzy   razy  w tygodniu, potem dwa razy w tygodniu przychodził do katedry do kardynała (prawdopodobnie chodzi o budynek kurii), później systematyczność spotkań zmalała.

Lekarz mówi dalej:

—  „Jako  mnich taoistyczny mówiłem [kardynałowi] wiele o Tao, które w Chinach jest jedyną prawdą.

W waszej kulturze jest nazwane Bogiem, a dla Chin jest to Tao. To jest to samo, ta sama prawda.

On [kardynał Bergoglio] słuchał z wielką uwagą”.

Akupunktura stanowi niekonwencjonalną praktykę lecznicza, zaliczaną do medycyny alternatywnej.

—  Ponieważ pochodzi z Chin i łączy się z tamtejszą filozofią  i wierzeniami, dla chrześcijan stanowi, mówiąc łagodnie, rzecz wątpliwą w praktykowaniu albo taką, do której należy podejść z ostrożnością.

Ceniony warszawski katolicki teoretyk new-age Robert Tekieli tłumaczy problematyczność akupunktury  (link). Pisze m. in.:

„Zdecydowanie natomiast należy odradzać wizyty w gabinetach akupunktury nie będących częścią systemu zachodniej medycyny akademickiej (…)

Nie   wiadomo  też, czy oprócz nakłuwania nie stosują w trakcie zabiegów akupunktury technik transowych (związanych z praktykami qi gong i tai chi chuan), —  co może nieść za sobą negatywne konsekwencje duchowe”.

Nawet   jeśli   lekarz   nie   dokonywał   na   kard.   Bergoglio   żadnych tego typu technik transowych —  (a tego nie wiemy, jak dokładnie przebiegało leczenie itp.),

—  to czemu wybrać na lekarza zdeklarowanego taoistę, wierzącego w systemy wróżeń i energie?

Czy    nie jest to nieroztropne? —  Przez trzy lata być poddanym jego wpływom?

Warto przytoczyć też zdanie ks. Płusy, egzorcysty radomskiego, który mówi o niebezpiecznych kontaktach i medycynie chińskiej (link):

„Druga [droga do otwarcia się na złego ducha], to otwarcie się świadome,   a   nawet nieświadome —  na działanie złych duchów poprzez kontakty z sektami o podłożu satanistycznym, z okultyzmem, wróżkami, tarocistami, przez korzystanie z usług tzw. bioenergoterapeutów. (…)

Medycyna chińska nie rozróżnia tego, co naturalne od tego, co nadnaturalne, dlatego przy okazji jednego można wejść w kontakt z drugim elementem”.

Podobną ocenę akupunktury cenę można przeczytać na jednym z angielskojęzycznych portali  dotyczących Kościoła i wiary (link).

Co ma oznaczać stosowanie akupunktury przez kard. Bergoglio?

Dlaczego kardynał zdecydował się na lekarza, który wykłada system wróżeń, siedząc po uszy w new age?

Czy była to nieświadomość zagrożeń ze strony praktyk new age i chińskiej medycyny alternatywnej?

A jeśli była to decyzja w pełni świadoma, z jakich motywów została podjęta?

————————————-
4 Październik 2014
za; https://franciszekfalszywyprorok.wordpress.com/2014/10/04/kard-bergoglio-leczyl-sie-akupunktura-u-chinskiego-lekarza-newage/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: