Watykan: To fakt: imam prosił o zwycięstwo nad niewiernymi

To fakt: imam prosił o zwycięstwo nad niewiernymi

Radio  Watykańskie  potwierdza:  imam  podczas spotkania  modlitewnego w Watykanie rzeczywiście zacytował Koran, prosząc o zwycięstwo nad niewiernymi.

Wciąż nie wiadomo, co miał na myśli.

Wczoraj Fronda informowała,  że  podczas  spotkania  modlitewnego  w Watykanie, zorganizowanego przez papieża Franciszka,  — padły ze strony muzułmańskiego imama niezwykle kontrowersyjne słowa.

Według niemiecko-egipskiego specjalisty od islamu,  — imam  ten modlił się do Allaha  słowami  zaczerpniętymi z Koranu,  w których prosi o zwycięstwo nad niewiernymi (czytaj więcej TUTAJ).

W tłumaczeniu Józefa Bielawskiego wers ten brzmi: —  „Dopomóż nam przeciw ludowi niewiernych!”

Informacji tej zaprzeczyło Radio Watykańskie, — powołując się na oficjalne tłumaczenie modlitwy. — Dziś  pojawiło  się  jednak  sprostowanie.

Okazuje  się, że muzułmański imam rzeczywiście  wypowiedział ów koraniczny cytat, który — co ważne — nie został wcześniej zgłoszony Watykanowi.

Sprawę   skomentował  dla „Radia Watykańskiego” jezuita i znawca islamu, o. Felix Körner z Uniwersytetu Gregoriańskie go w Rzymie.

Jezuita   uważa,   —  że cytowane słowa nie są w żadnej mierze kontrowersyjne.   Porównuje je z wersami z Psalmów, — gdzie w wielu miejscach Bóg jest proszony o danie zwycięstwa nad wrogami.

Jezuita uważa, — że prośba o zwycięstwo nad niewiernymi dobrze pasuje do modlitwy o pokój.   — Zapewnia ponadto, — że imamowi chodziło wyłącznie o pogan, a nie o monoteistów.

Trzeba przyznać, że tłumaczenie to nie wydaje się przekonujące.

Rzecz  jasna  nie  można arbitralnie zakładać, co miał imam na myśli:

— Koran dopuszcza w niektórych ustępach myśl, że także żydzi i chrześcijanie są, — by tak rzec, —  „wiernymi” Bogu.

Może  być  jednak wprost przeciwnie, — o czym poucza nas wyraźnie interpretacja ekstremistycznych fundamentalistów, — którzy zabijają wyznawców Chrystusa właśnie jako „niewiernych”.

Wobec  rangi tego spotkania międzyreligijnego, — na którym modlił się przecież sam papież Franciszek, — sprawa ta powinna zostać oficjalnie wyjaśniona przez Watykan.

W   chwili   obecnej   jedna   z interpretacji modlitwy  imama  może  bowiem,  — mówiąc  bardzo  oględnie, — negatywnie rzutować na dialog katolickomuzułmański.

———————————–

Paweł Chmielewski/kath.net/de.radiovaticana.va

fot. sxc hu
Za; http://www.fronda.pl/a/to-fakt-imam-prosil-o-zwyciestwo-nad-niewiernymi,38407.html 11.06.2014, 19:59

Jedna odpowiedź na “Watykan: To fakt: imam prosił o zwycięstwo nad niewiernymi”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: