10 maja – Święto Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski

Matka Boża Łaskawa_pl.wikipedia.org

Matko Boża Łaskawa Patronko Warszawy i Strażniczko Polski!

Gdy naród jest w potrzebie, by zwalczyć antychrysta,
Przybądź z pomocą z Nieba, Łaskawa Matko Przeczysta!

Wizerunek Najświętszej Maryi Panny  przywiózł z Rzymu w 1651 roku abp Jan de Torres, nuncjusz papieża Innocentego X, i ofiarował Janowi Kazimierzowi w przeddzień bitwy pod Beresteczkiem, a król z kolei – warszawskim pijarom.

Obraz stał się przedmiotem powszechnego w Warszawie kultu.

Po umieszczeniu go w kościele Świętych Prima i Felicjana przy  ul. Długiej (ob ecnie katedra polowa), 24 marca 1651, nuncjusz w obecności pary królewskiej pobłogosławił złotą koronę, dar miasta Warszawy, i nałożył na głowę NMP.

W tym samym też roku wysłano do Faenzy, gdzie znajduje się oryginał obrazu, chorągiew z łacińskim napisem:

„Miasto Warszawa śluby Ci składa i pozdrawia Cię Dziewico, i pragnie by obraz, co niesie zdrowie ludom i Królestwom, był ochroną zachowany w kościele pijarów.

Bądź taką, jaką byłaś pod niebem Południa. Bądź strażniczką Lechii i pozwól, że nazwiemy Cię Patronką udręczonego ludu.

Chroń berła Kazimierzowego i ofiaruj Lechii pokój oraz złamane strzały. Wojny otomańskie oraz choroby odpędź daleko. A swoich czcicieli i świątynię swoją broń, o Maryjo.”

Była to pierwsza w Polsce koronacja maryjnego obrazu. O sześćdziesiąt sześć lat uprzedziła ona koronację Jasnogórskiej Madonny.

Została ona dokonana za wiedzą papieża, ale bez urzędowego dekretu Kongregacji Obrzędów – stąd też kard. Prymas Stefan Wyszyński rekoronował ten cieszący się wielowiekowym kultem obraz 7 października 1973, a NMP Łaskawa została ogłoszona główną Patronką Warszawy.

Najświętsza Maryja Panna Łaskawa, trzymająca w dłoniach połamane strzały gniewu Bożego, stała się w XVII wieku patronką Stolicy.

Obraz pochodzi z XVII w jest barokową interpretacją łaskami słynącej Madon ny  z  Faenzy (Włochy), odwracającej gniew Boży od ludzi.

————————————–

W  czasie  oblężenia  Warszawy  we  wrześniu 1939 r.  zapaliła  się  kopuła nad wielkim ołtarzem.

Po raz wtóry kościół płonął w powstaniu warszawskim a w grudniu 1944 r. zo- stał  przez  Niemców wysadzony. 

Przewidując niebezpieczeństwo, obraz  NMP Łaskawej  wcześniej   zamurowa- no  w piwnicy Archiwum Akt Dawnych przy ul. Jezuickiej a następnie przewie ziony w październiku 1944 r. do Walendowa.

Wiosną 1945 r. znalazł miejsce w kaplicy Jezuitów przy ul. Rakowieckiej, a 27 lutego 1955 przeniesiony został do odbudowującego się kościoła przy ul. Świę tojańskiej.

Z inicjatywy ks. kard. prymasa Stefana Wyszyńskiego, obraz cieszący się wielowiekowym kultem i przed 322 laty nieoficjalnie ozdobiony koroną ofiarowaną przez mieszkańców Warszawy, 7 października 1973, w czasie Mszy św. w archikatedrze Świętego Jana Chrzciciela, oficjalnie został uznany przez Stolicę Świętą za słynący łaskami i ukoronowany.

Przy tej okazji NMP Łaskawą ogłoszono główną Patronką Miasta.

—————————–

Sanktuarium Patronki Warszawy znajduje się w kościele jezuitów pw. Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście, obok archikatedry.

Inicjatorem budowy tego kościoła był wybitny kaznodzieja, ks. Piotr Skarga. Świątynię wzniesiono w latach 1609-1628.  

W czasie powstania warszawskiego uległa ona niemal całkowitemu zniszczeniu. Księża jezuici z wielkim poświęceniem ratowali najcenniejsze skarby świątynne, uchronili też od zniszczenia cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej.

Do odbudowy kościoła przystąpiono po zakończeniu wojny. Prace ukończono dopiero w 1973 r. Świątynia odzyskała swój dawny wygląd i na nowo stała się ozdobą Starego Miasta.

W 1969 r. Stolica Apostolska uroczyście zatwierdziła tytuł Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, a 3 lata później Prymas Wyszyński dokonał ponownej koronacji cudownego obrazu.

Obraz NMP Łaskawej.wmv

Film poświęcony cudownemu wizerunkowi Matki Bożej Łaskawej.

————————-

opr. emjot
na podstawie:wikipedia.pl; bog-w-moim-balaganie.blog.onet.pl/; archidiecezja.warszawa.pl
Obrazek | Ten wpis został opublikowany w kategorii Matka Boża Łaskawa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.