Niedziela Przewodnia: I Niedziela po WIELKANOCY – CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁY ZJAWIA SIĘ W WIECZERNIKU

„Quasi Modo” – Introit – Dominica in Albis

Z listu św. Jana Apostoła; (J 20, 19-31)

Gdy więc był wieczór owego dnia,  pierwszego w tygodniu,  a drzwi były zamk- nięte,  gdzie  uczniowie  byli  zgromadzeni  z  obawy  przed żydami, przyszedł Jezus, i stanął pośrodku, rzekł im: Pokój wam. A to rzekłszy, pokazał im ręce i  bok.  Uradowali się  tedy uczniowie,  ujrzawszy Pana.  Rzekł im więc znowu: Pokój wam. Jako mię posłał Ojciec, i ja was posyłam.

To powiedziawszy,  tchnął na nich,  i  rzekł  im:  Weźmijcie Ducha Świętego; którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone,  a  którym zatrzymacie, są zatrzymane.

Tomasz  zaś,  jeden  z  dwunastu, którego zwią Didymus,  nie był z nimi, kiedy przyszedł  Jezus.   Mówili mu więc inni uczniowie:  Widzieliśmy Pana.  Ale on im rzekł: Jeśli nie ujrzę w ręku jego przebicia gwoździ, a nie włożę palca mego na miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej w bok jego, nie uwierzę.

A po ośmiu dniach byli znów uczniowie jego w domu,  i  Tomasz z nimi.  Przy- szedł Jezus drzwiami zamkniętymi, i stanął w pośrodku, i rzekł:   Pokój wam! Potem rzekł Tomaszowi:  Włóż tu palec twój, i oglądaj ręce moje, i wyciągnij rękę twoją, i włóż w bok mój; a nie bądź niewierny, ale wierny.

Odpowiedział Tomasz,  i  rzekł mu: Pan mój i Bóg mój! Powiedział mu Jezus:

Dlatego  żeś  mię ujrzał, Tomaszu, uwierzyłeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.

I wiele też innych znaków uczynił Jezus przed oczyma uczniów swoich, które nie są zapisane w tej księdze. A te są napisane, abyście wierzyli, że Jezus jest Chrystusem Synem Bożym; i żebyście wierząc, życie mieli w imię jego.

Napisała emjot za: Biblia wg O. Jakuba Wujka SJ, Wyd. III, 1962
Św. Tomasz wkłada palce do ran Pana Jezusa_3.bp.blogspot.comŚw. Tomasz wkłada palce do ran Pana Jezusa – 3.bp.blogspot.com

Niedziela Przewodnia

Niedziela zamykająca Oktawę Wielkiej Nocy, zwana w Tradycji Kościoła Nie- dzielą Białą, lub też Niedzielą Przewodnią – pierwsza niedziela po Wielkano- cy.

Wg. nowego kalendarza jest to druga niedziela Wielkanocna,  od  30 kwietnia 2000-go roku decyzją Jana Pawła II,  jest przeżywana jako Święto Bożego Miło sierdzia.

Wg. tradycyjnego kalendarza pełna nazwa dzisiejszej niedzieli brzmi:

„niedziela po zdjęciu białych szat”.

Nowo ochrzczeni pierwszy raz przychodzili do Kościoła w zwykłym odzieniu i zajmowali miejsca wśród innych wiernych. Kościół napomina nowo ochrzczo nych i wszystkich chrześcijan odrodzonych przez przyjęcie sakramentów, aby dochowali wierności przyrzeczeniom złożonym na Chrzcie św. i odnowionym w czasie Wigilii Wielkanocnej.

W modlitwach mszalnych prosimy o łaskę wytrwania.

Chrystus żyje i działa w nas przez trzy elementy: wodę Chrztu, Krew obecną w Eucharystii i tchnienie Ducha Świętego w Sakramencie Bierzmowania.

Nasze  życie  przekształcone przez  te trzy sakramenty  staje się świadectwem wiary chrześcijańskiej. Sam Bóg jest sprawcą tego świadectwa.

Za; http://forum.piusx.org.pl/index.php?topic=796.0
Ten wpis został opublikowany w kategorii JEZUS CHRYSTUS ZBAWICIEL I ODKUPICIEL ŚWIATA, NOWY TESTAMENT, OKTAWA WIELKIEJ NOCY, WIELKANOC, ZMARTWYCHWSTANIE, św. Jan Apostoł. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.