Biskupi zmienili przykazanie. Katolik może tańczyć w piątki.

Biskupi, obradujący przez trzy dni (24.06.2013) w Wieliczce,  zdecydowali,  iż od tej chwili w piątki także katolik może się bawić.

Przyjęta przez nich nowa wersja 4. przykazania kościelnego nakazuje  „pows- trzymanie się od udziału w zabawach” tylko Wielkim Poście. Jak powiedział „Dziennikowi Polskiemu” arcybiskup Józef Michalik, przewodniczący  Konfe- rencji  Episkopatu Polski,  decyzję  tę  podjęto  po to,  żeby niepotrzebnie „nie mnożyć grzechów”.

– Powodem, dla którego uległo zmianie sformułowanie tego przykazania kościelnego, jest dotychczasowa praktyka przenoszenie uroczystości ro- dzinnych czy szkolnych na piątek ze względów praktycznych – wyjaśnia abp Józef Michalik.

–  W  tym  roku  na przykład koniec roku wypada w piątek.  Młodzież  bę- dzie świętować ten dzień również poprzez zabawę. Byłoby niedorzeczno ścią traktować to jako grzech. Podobnie w przypadku uroczystości rodzi nnych,  które  z różnych względów urządza się czasem w piątki.  Katolik, który  weźmie  udział  w  takiej  uroczystości,  może  uczcić dzień śmierci Chrystusa dobrym uczynkiem  –   dodał przewodniczący KEP.

Przyjęta przez biskupów nowa wersja 4. przykazania kościelnego brzmi tak:

„Zachowywać  nakazane  posty  i  wstrzemięźliwość  od pokarmów mięs- nych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zaba- wach”.

Dotąd ograniczenia dotyczyły wszystkich piątków.

 _________________________________________

[…]

GRAŻYNA STARZAK

Fot. Andrzej Banaś
24.06.2013
Za; http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktualnosci/kraj/1278773-biskupi-zmienili-przykazanie-katolik-moze-tanczyc-w-piatki.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: