1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych_mietustwo.pl

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają prawdę o wspólnocie Kościoła obejmującej świętych w Niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. Jest to okres szczególnej modlitwy za naszych bliskich zmarłych.

W całym okresie oktawy od 1 do 8 listopada pamiętajmy w naszych modlitwach o wszystkich wiernych zmarłych w naszej Ojczyźnie, o zmarłych Polakach za jej granicami, tych którzy zginęli śmiercią męczeńską, oraz tych, którzy zginęli w obronie Polski.

W Dzień Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach publicznych można uzyskać odpust zupełny i podarować go naszym zmarłym bliskim.

——————————————–

Już od wieków 1 listopada w Kościele Katolickim uroczyście, a zarazem radośnie  obchodzimy  wspomnienie  Wszystkich  Świętych.  — Świętych  dawnych   i współczesnych, znanych, bo już wyniesionych na ołtarze i tych anonimowych, niekiedy  zapomnianych,  których  jest  znacznie więcej.

W  tym  dniu  Kościół  raduje  się wszystkimi, którzy  już dostąpili zbawienia i oglądają Boga twarzą w twarz. Dzięki temu nasza pamięć o nich wciąż trwa.

W odróżnieniu od tej uroczystości, drugi listopada, — Dzień Zaduszny — jest poświęcony modlitwie za zmarłych. [..]

Uroczystość Wszystkich Świętych zdecydowanie różni się od  Dnia Zadusznego poświęconego Wszystkim Wiernym Zmarłym.

Razem jednak przypominają prawdę  o  Świętych  Obcowaniu,  czyli wspólnocie Kościoła, obejmującej Świętych w Niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi.

Wśród tych trzech stanów Kościoła przez modlitwę, pamięć, czy ofiarę, dokonuje  się  ciągła  wymiana  dóbr duchowych.  I w tej łączności-komunii wyraża się świętych obcowanie.

Wierzymy we wspólnotę wszystkich wiernych chrześcijan,  a  mianowicie tych,  którzy  pielgrzymują na ziemi,  zmarłych,  którzy jeszcze oczyszczają się,  oraz tych, którzy cieszą się już szczęściem Nieba,  i  że wszyscy  łączą  się  w  jeden  Kościół; 

wierzymy  również,  że w tej wspólnocie mamy zwróconą ku sobie miłość miłosiernego Boga i Jego Świętych, którzy zawsze są gotowi na słuchanie naszych próśb”

—  (Paweł VI, Wyznanie wiary Ludu Bożego, 30)

Kościół  jest  właśnie  komunią  świętych,  czyli “komunią w rzeczach świętych ”  oraz  “komunią między  osobami  Świętymi”.  (KKK 962)

Stąd w tych,  którzy osiągnęli zbawienie,  Kościół widzi orędowników  u Boga  i przykłady do naśladowania i wzywa ich wstawiennictwa. 

Szczególnie w  ważnych wydarzeniach życia Kościół śpiewa Litanię do Wszystkich Świętych. 

—  Jest  to  jedna  z najstarszych litanijnych modlitw Kościoła i jako jedyna znajduje się w księgach liturgicznych.

Kult wszystkich Świętych ma źródło w czci męczenników,  a jego początki  sięgają IV w.  kiedy  w  Antiochii czczono pamięć wielu bezimiennych męczenników, których wspominano w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego.

Ta pamięć była w pierwszych gminach chrześcijańskich pieczołowicie przechowywana.

Kiedy  w  maju 610 r.  papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza Panteon,  starożytną świątynię pogańską,  — kazał  złożyć  w  niej liczne relikwie,  po czym  poświęcił na kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Męczenników.

Z rocznicą tych wydarzeń związane było rzymskie święto Wszystkich Świętych.  — Czczono wtedy jedynie Maryję i męczenników.

W  późniejszych wiekach dołączono kult  “wszystkich doskonałych Sprawiedliwych”.

Dopiero z czasem obchody przeniesiono z maja na 1 listopada.

W dniu Wszystkich Świętych  — zwykle po południu,  — na cmentarzu odprawia się procesję żałobną ze stacjami.

Od południa Dnia Wszystkich Świętych  i  w  Dzień Zaduszny można jeden raz uzyskać odpust zupełny pod warunkiem:

1. pobożnego nawiedzenia kościoła lub kaplicy,

2. odmówienia “Ojcze nasz”, “Wierzę w Boga” i dowolnej modlitwy w intencji Ojca św.,

3. przystąpienia do Spowiedzi i Komunii Świętej.

—————————————————–
Fragment z „Uroczystość Wszystkich Świętych”:http://www.bibula.com/?p=280182013-10-3

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: