5 sierpnia – Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej

5 sierpnia, w okresie upałów, Wzgórze Eskwilińskie pokryło się   śniegiem, tam zbudowano świątynię, gdzie czci się  Matkę Bożą Śnieżną

Plik:Virgin salus populi romani.jpg

Salus Populi Romani — starożytny obraz Matki Boskiej Śnieżnej w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie.  XII w. /pl.wikipedia.org

W 352 r. Najświętsza Maryja Panna ukazała  się  papieżowi Liberiuszowi  i  rzymskiemu patrycjuszowi  Janowi, nakazując im budowę kościoła w miejscu, które im wskaże. 5 sierpnia,  w okresie upałów, Wzgórze Eskwilińskie pokryło się śniegiem —  tam zbudowano świątynię.

Przypadające dzisiaj wspomnienie dotyczy  rocznicy Cudu i poświęcenia   ku czci Maryi Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Większej (Santa Maria Maggiore.) w Rzymie.  „Większej” — bo jest to pierwszy i największy kościół rzymski poświęcony Maryi.

Jest to także jedna z pierwszych na świecie świątyń poświęconych Matce Bożej.   — Kościół tak dalece Ją wyróżnia, że należy ona do czterech tzw. bazylik większych Rzymu, które każdy pielgrzym nawiedzał w roku świętym, jeśli pragnął uzyskać odpust zupełny.

Należą do nich: Bazylika Laterańska św. Jana (będąca katedrą biskupa Rzymu), Bazylika św. Piotra na Watykanie, Bazylika św. Pawła za Murami i właśnie Bazylika Matki Bożej Większej.

W Bazylice tej czci się Matkę Bożą Śnieżną.

Według tradycji, w 352 r. Maryja ukazała  się  papieżowi  Liberiuszowi  i  rzymskiemu  patrycjuszowi  Janowi, nakazując im budowę kościoła w miejscu, które im wskaże. 5 sierpnia,  w okresie upałów, Wzgórze Eskwilińskie pokryło się śniegiem —  tam zbudowano świątynię.

Plik:Santa maria maggiore 051218-01.JPGBazylika Matki Bożej Większej – Front bazyliki /pl.wikipedia.org

Musiała  być  ona  niewielka   i   być   może   uległa   zniszczeniu.   Sykstus III (432- 440), pragnąc uczcić zakończenie soboru w Efezie, na którym ogłoszono dogmat o Bożym Macierzyństwie Maryi (Theotokos), postanowił przebudować gruntownie tę bazylikę.

Wspomnienie tego wydarzenia obchodzono pierwotnie jedynie w samej bazylice, z czasem jednak kolejni papieże rozszerzali je najpierw na teren Rzymu, a potem już całego Kościoła.

Plik:Lazio Roma SMariaMaggiore2 tango7174.jpg Wnętrze bazyliki /pl.wikipedia.org/

W ciągu wieków wielu  papieży  tę  bazylikę  upiększało  i  powiększało: 

  1. Eugeniusz III (1145-1153) powiększył przedsionek i dał dzisiejszą przepiękną  posadzkę;
  2. Mikołaj IV (1288-1293) dał nową bogatą absydę;
  3. za czasów Grzegorza XI (1370-1378) wzniesiono wieżę-dzwonnicę romańską;
  4. dziełem Klemensa X (1670-1676) jest tylny front bazyliki;
  5. Benedykt XIV (1740-1758) dokonał gruntownej przebudowy wnętrza, które podziwiamy po dzień obecny,  oraz dał nowy,  okazały, do dziś zachowany front główny bazyliki; 
  6. Pius XI  dla uczczenia 1500. rocznicy ogłoszenia na soborze efeskim dogmatu o Boskim Macierzyństwie Maryi  (431-1931)  odnowił  wspaniałe pierwotne mozaiki, które znajdują się na łuku triumfalnym.
  7. Sykstus V (1585-1590) wystawił  „Kaplicę Sykstyńską”  w  głębi  prawej  nawy, gdzie jest przechowywany Najświętszy Sakrament. — Tam też spoczęły relikwie papieży św. Piusa V i Sykstusa V.
  8. Dziełem Pawła V (1605-1621) jest usytuowana naprzeciw Kaplicy Sykstyńskiej wspaniała Kaplica Matki Bożej Większej z Jej cudownym wizerunkiem (w kaplicy po lewej stronie bazyliki). — Tu spoczęły śmiertelne szczątki papieży: Pawła V i Klemensa VIII.

Plik:Apse mosaic SM Maggiore.jpg

Kopuła bazyliki //pl.wikipedia.org

Starożytne  mozaiki  rzymskiej  świątyni,  dotyczące  Bożego   Macierzyństwa Maryi, świadczą o tym, że Kościół już w wieku V przejął do  celów  religijnych znajomość najlepszej sztuki pogańskiego cesarstwa rzymskiego. 

W  bazylice znajdują się relikwie żłóbka betlejemskiego i starożytny obraz Matki Bożej.

Plik:SM Maggiore, Roma fc04.jpg

Relikwie żłóbka świętego (Sacra Culla) /pl.wikipedia.org/

Jest on największym skarbem bazyliki. Paweł V wystawił ku jego czci przebogatą kaplicę, od jego rodu zwaną także Borghese.

Ołtarz, w którym mieści się obraz, jest wykładany agatami, ametystami i lazurytem.  Całość  kaplicy jest wyłożona najkosztowniejszymi marmurami.

Plik:Virgin salus populi romani.jpgMatki Bożej Śnieżnej z XII w.

Sam obraz Matki Bożej pochodzi z XII w. Ma wyraźne cechy bizantyjskie, o czym świadczą litery greckie. Dziecię Jezus trzyma księgę Ewangelii. Maryja trzyma Dziecię na lewym ręku i obejmuje je prawą. Ma pierścień na ręku, bogaty naszyjnik na szyi z dużym, kosztownym krzyżem.

Jest   piękny   zwyczaj,   że   co   roku   w uroczystość Matki Bożej Śnieżnej  —  (5 sierpnia) —  właśnie w kaplicy Matki Bożej z kopuły zrzuca się płatki białych róż, przypominające płatki śniegu.

Są one również symbolem niezliczonych łask, jakie wyprasza sobie tu lud rzymski. Obraz jest uważany za cudowny. Jest też koronowany koronami papieskimi.

Lud rzymski nazywa go Salus Populi Romani  —  Ocaleniem  Ludu Rzymskiego,  —   gdyż  w Rzymie panuje powszechne przekonanie, że ten obraz wiele razy ratował Wieczne Miasto.

Był bowiem dawny zwyczaj, że —  na wzór Arki Przymierza  w  czasach  klęsk  i niebezpieczeństw  —  obnoszono ten obraz po ulicach Rzymu.

Obraz Matki Bożej Większej stał się prototypem dla wielu innych obrazów Matki Bożej  tak dalece,  że  mamy  dzisiaj  setki  (w Polsce kilkadziesiąt)  sanktuariów,  w  których znajdują się kopie tego obrazu.

Wiele z nich (w Polsce kilkanaście) doczekało się koronacji koronami papieskimi.  Można  powiedzieć,  że jest to najczęściej spotykany w świecie wizerunek Maryi.

Plik:Giovanni Paolo Pannini - The Piazza and Church of Santa Maria Maggiore.jpg

Kolumna Maryjna na Piazza Santa Maria Maggiore w Rzymie/pl.wikipedia.org

____________

Opr. m.j za; http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/08-05b.php3Zob.

ZOBACZ:

Łaskami słynący obraz Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej i jego kopie

Bazylika Matki Bożej Większej

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Matka Boża Śnieżna, OBJAWIENIA - PROROCTWA, RZYM. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.