Kościół w Brazylii: megamsze i przeboje śpiewających księży

– Kościół brazylijski różni się zdecydowanie od europejskiego. Msze, które kiedyś odbywały się w małych kościołach, dziś przenoszą się na stadiony – mówił Lech Miodek Centrum Studiów Latynoamerykańskich komentując okoliczności wizyty papieża Franciszka w Brazylii.

Kościół w Brazylii: megamsze i przeboje śpiewający księży Papież Franciszek w sanktuarium Matki Bożej w Aparecidzie w BrazyliiPAP/EPA/DAVID FERNÁNDEZ

We wtorek 23 lipca w Brazylii oficjalnie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży. Szacuje się, że weźmie w nich udział około półtora miliona osób. Przyjazd na uroczystość to jednocześnie pierwsza zagraniczna podróż papieża Franciszka.

W Brazylii na czas wizyty papieża Franciszka zaostrzono środki bezpieczeństwa. Przez ostatnich kilka tygodni dochodziło bowiem do gwałtownych, antyrządowych protestów.

Do demonstracji doszło także w poniedziałek, w kilkadziesiąt minut po przylocie Franciszka do Rio de Janeiro. Ci, którzy wyszli na ulice, sprzeciwiali się korupcji, a nawet wysokim kosztom organizacji wizyty papieża.

Lech Miodek z Centrum Studiów Latynoamerykańskich przypominał, że roz- wój gospodarczy Brazylii w ostatnich latach się załamał.

– Ale w protestach nie o to chodzi. Chodzi o warunki rozwoju gospodar- czego i społecznego, na których niektórzy zaczęli korzystać znacznie bardziej.

To jeden z krajów, w których nierówności są największe na świecie. 10 procent społeczeństwa przejmuje 90 proc. wytworzonego produktu.

Do tego dochodzi olbrzymia korupcja i bardzo powszechna sprzedaż narkotyków, co jest łatwą drogą do dobrego zarobku – mówił gość Ernesta Zozunia.

Kościół brazylijski – co podkreślał ekspert – różni się zdecydowanie od euro- pejskiego.

– To Kościół biedny i Kościół ludzi biednych, ale też ludzi wierzących.

Msze, które kiedyś odbywały się w małych kościołach, dziś przenoszą się na stadiony. To megamsze, prowadzone przez księży, jednocześnie będą cych piosenkarzami i specjalistami od PR.

Niespotykane jest też to, żeby na liście najlepiej sprzedających się płyt w kraju, na czterech pierwszych pozycjach byli śpiewający księża. A w Brazylii tak się dzieje – dodał Lech Miodek. […]

_________________________________

(ei)
Trójka
Za; http://www.polskieradio.pl/9/863/Artykul/895697,Kosciol-w-Brazylii-megamsze-i-przeboje-spiewajacy-ksiezy- – 24.07.2013
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Franciszek, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s