Oszustwo w synagodze łagiewnickiej – List ks. Michała Sopoćko

Kazimirowski_Eugeniusz_Divine_Mercy_1934-2                      Kazimirowski………………                                         ………….. Hyła

Uwielbiony Bóg Miłosierdziu!

Wielce  Szanowny Panie,

Uprzejmie dziękuję za pamięć i życzenie, a najbardziej za modlitwy.

Do Krakowa  na  dzień 5.Х. b.r. najprawdopodobniej nie przyjadę z następujących powodów:

a/ Ma być konfrontacja obrazu Sługi Bożej S. Faustyny z książki francuskiej  P. Winowskiej z właściwą jej fotogra­fią wręczoną mi przez nią samą za parę tygodni przed jej zgonem. Już wielokrotnie wypowiadałem swoje oburzenie na Matkę Ksawerę za sfałszowanie podobizny Sługi Bożej i nie chcę jeszcze raz to samo powtarzać.

b/ Podobnież sfałszowany został obraz Najmiłosierniejszego Zbawiciela.

S.p. Hyła malował obrazy według własnego widzimisię, a szczególnie ten, co się znajduje w Łagiewnikach nie odpowiada myśli S.F.  — i Arcybiskupia Komisja Liturgiczna w Krakowie dn.29.ѴІ.1954 r. oceniła go b. ujemnie, że —  “trzeba się od niego odwracać”, ze względu na niedopuszczalny w obrazach kultowy ; feminizm” i niezgodność z liturgią Nie dzieli Przewodniej.

Dlatego ja przed nіm od tego czasu Mszy św. odprawiać nie mogę wbrew życzeniom SS. Matki Boskiej Miłosierdzia i Księży Palotynów, którzy nadal mają ten obraz w W. Ołtarzu w Częstochowie i Poznaniu.

—  Ten obraz można zawiesić w salonie jak to uczyniły SS. Karmelitanki w Częstochowie, ale nigdy w Kościele.

Św. Officjum już dwakroć wypowiedziało się, że święto Miłosierdzia Bożego nie może być ustanowione, a tylko może być Święto Najmiłosierniejszego Zbawiciela Miłosierdzia Bożego, albowiem przedmiotem każdego kultu może być tylko osoba.

Otóż zanim [można] wystąpić oficjalnie do Stolicy Apostolskiej z jakąś prośbą, trzeba nasamprzód uzgodnić nasze stanowisko w tych sprawach zasadniczych. Inaczej próżne będą nasze wysiłki.

Łączę pozdrowienie wszystkim Czcicielom Miłosierdzia Bożego czyli Najmiłosierniejszego Zbawiciela i pozostaję najoddańszy w Panu.

 (-)Ks. Michał Sopoćko

Białystok 30.IX.1969 r.

Kazimirowski_Eugeniusz,_Divine_Mercy,_1934 2

_______________________________________

  • PRZYPIS emjot:  – UWAGA! Zwracam się tą drogą do Czytelnika, który nadesłał mi e-mailem kopię listów ks. Sopoćki, [z których jeden zamieszczony jest powyżej], a który przedstawiał się jako syn ojca – przyjaciela ks. Sopoćki.

Mój komputer uległ uszkodzeniu, a odzyskanie plików z uszkodzonego dysku okazało się niemożliwe.                                                                        

Niestety – zawartość korespondencji wraz z załącznikami przeniosłam ze skrzynki pocztowej do komputera – w ten sposób zawartość korespondencji utraciłam.

Tak więc brak publikacji korespondencji nie wynika z mojego braku zainteresowania tematem Miłosierdzia Bożego, historii rozwoju tego kultu jak i osobą ks. Sopoćki. Jeśli Autor przesłanej mi korespondencji czyta teraz tę publikację – bardzo proszę o kontakt – Małgorzata Jasińska

Jedna odpowiedź na “Oszustwo w synagodze łagiewnickiej – List ks. Michała Sopoćko”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.