Jak rabin Bernheim papieża wykiwał

Do tej pory tylko raz wspomniałem o Wielkim Rabinie Francji, kiedy Gilles Bernheim, duchowy przywódca półmilionowej francuskiej społeczności ży- dowskiej, głośno zbeształ ówczesnego premiera za jego nieprzychylne opinie wobec praktyki uboju rytualnego.

Dziś czytam we francuskich gazetach, jak to rabin upiększał wojenną przeszłość swego ojca, pochodzącego zresztą z naszych stron.

W listopadzie zeszłego roku wygłosił przemówienie w miasteczku Dieulefit na południu Francji, w którym w czasach rządów Vichy mieszkało 2 tysiące Żydów. Owo przemówienie, które prasa określiła jako wyjątkowo piękne, pochodziło w całości z pracy Bernheima ” Słowa o nie- nazwanym. Refleksje o Holokauście” opublikowanej w 2006 r. Dieulefit nie miało nic wspólnego z Holokaustem – żaden Żyd nie został aresztowany ani deportowany, ale przemieszkał tam ojciec przyszłego Wielkiego Rabina, stąd szczególny sentyment.

Rabin Bernheim prezentował swego ojca jako członka ruchu oporu, który sz- czególnie kochał Francję, o czym miały świadczyć jego wspomnienia z Dieu- lefit.

 • Jednak właśnie okazało się, że publikacja z 2006 r., jak też samo piękne przemówienie, była dosłownym plagiatem dawno wydanych wspomnień członka francuskiego ruchu oporu, poety i eseisty katolickiego, nota bene tłumacza poezji polskiej, Pierre’a Emmanuela.

Wkład rabina w tekst był jedynie taki, że wstawiał swego ojca w miejsca, gdzie Francuz wyrażał się w pierwszej osobie.

Czy to wszystko jest jakąś rewelacją? Nie. Już dwa miesiące temu okazało się, że rabin podkradał teksty na potęgę. Jeden z blogów filozoficznych ujawnił, że znana książka Bernheima z 2011 r. „Czterdzieści medytacji żydowskich” jest kompilacją plagiatów, głównie z francuskiego filozofa Jeana-François Lyotarda, ale i innych autorów,

 • nawet Eli Wiesela, pisarza i autora plagiatów, który na dodatek sfałszował swój życiorys podając się za byłego więźnia Auschwitz.

To nie wszystko: nie dość, że wkrótce reszta książek rabina okazała się pla- giatami, wyszło na jaw, że

 • sfałszował swój życiorys podając się za doktora filozofii. Dziś nie jest pew- ne, czy jest choć magistrem.

Miesiąc temu skonfrontowany z faktami Wielki Rabin najpierw wszystkiemu zaprzeczał, ale w końcu musiał się przyznać i podał się do dymisji. Można so- bie wyobrazić rozmiar skandalu, tym bardziej, że Bernheim zaledwie trzy miesiące wcześniej zyskał światowy rozgłos.

 • Cytował go papież Benedykt XVI!

Chodziło o artykuł krytykujący francuską ustawę dopuszczającą homoseksu-alistów do małżeństwa i adopcji dzieci.

 • Bernheim określił się w nim jako spadkobierca i rzecznik „odwiecznej żydowskiej mądrości”.
 • Ta reklama miała jednak krótkie nogi, bo w marcu wyszło, że cała rzeczo- wa argumentacja została skopiowana z książki filozofa katolickiego, ks. Josepha-Marie Verlinde’a Ideologia gender (2012).

Wprawiło to Watykan w prawdziwe zakłopotanie.

Swoją drogą rabin był już wtedy krytykowany również przez swoich. Niektó- rzy uważali, że Bernheim nie powinien był nic wysyłać papieżowi, bo kwestia ustawy o małżeństwie to „sprawa nie-Żydów”.

 • Według znanego dziennikarza Claude’a Askolovitcha Bernheim został zmuszony do dymisji przez tych ortodoksyjnych rabinów, którzy kry- tykowali jego pretensje ekumeniczne – według niego, w środowisku na- zywano go nawet „rabinem gojów”.
 • Wszystko to czytało się ze zdziwieniem, bo wcześniej Wielki Rabin był uznawany za wielki autorytet. Dla społeczności żydowskiej ten skandal to bolesny cios.

P.S. A co do uboju rytualnego – można być pewnym, że gdyby Gilles Bernheim był rabinem Polski, nie zachowywałby się jak we Francji i zamiast krytykować rząd w tej kwestii, z całego serca by go pochwalił.

 • Polski rząd szykuje jawny przekręt na europejskim prawie chcąc zalegali- zować masowy ubój rytualny na eksport.
 • Europejskie dyrektywy dopuszczają go jedynie na użytek lokalnych mniej-szości religijnych, o eksporcie poza Unię nie ma mowy.  

 Jerzy Szygiel

Za: ‚Media i reszta’ – Jerzy Szygiel blog (04.05.2013)
Za; http://www.bibula.com/?p=68272
 • KOMENTARZ emjot

No i na cały świat, w tym żydowski rozeszło się, że jedynym rzecznikiem odwiecznej  mądrości jest katolicki kapłan Jezusa Chrystusa – Jedynej Odwiecznej Mądrości – Prawdy i Drogi i Życia

Ten wpis został opublikowany w kategorii Benedykt XVI, JUDAIZM - ŻYDZI, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.