Krzyż Jana Pawła II

Image

Włoski historyk wspomina słynny pastorał Jana Pawła II. „Nie przemierza już dróg Rzymu i świata

Słynny pastorał Jana Pawła II i jego autora wspomina na łamach dzisiejszego wydania „Corriere della Sera” historyk Kościoła Alberto Melloni. Neapolitański rzeźbiarz Lello Scorzelli (1921-1997) wykonał go na zamówienie Pawła VI pod koniec Soboru Watykańskiego II.

Papież użył go po raz pierwszy na Placu św. Piotra 8 grudnia 1965 roku. Potem używali go dwaj jego następcy, Jan Paweł I i Jan Paweł II, który „zaczął od wymachiwania nim i podnoszenia do góry, zabierając go z sobą do każdego zakątka świata: najpierw ze śmiałością, potem jako podporę, z której korzystał, by skupić się na modlitwie, w końcu jako wsparcie, którego trzymał się słaby i wycieńczony”.

Melloni wyraża przy okazji przekonanie, że dlatego pomnik papieża Polaka, ustawiony w maju ubiegłego roku przed rzymskim dworcem Termini jest tak nieudany i „przypomina budkę strażnika albo coś jeszcze gorszego”, że brak mu pastorału.

Autor przypomina następnie, że pastorał ten „znikł z ceremonii papieskich”.

Stało się to w Niedzielę Palmową 2008 roku, gdy Benedykt XVI zaczął używać

„najpierw oryginał, a potem kopię pastorału ze złotym krzyżem, podarowany Piusowi IX w 1877 roku i używany przez papieży do Vaticanum Secundum”.

„Krucyfiks Scorzellego pozostał na różańcu, który papież ofiarowuje swoim gościom, ale nie przemierza już dróg Rzymu i świata” – ubolewa Melloni, którego zdaniem świadczy to o „zamiłowaniu do liturgicznych antyków tych, którzy organizują papieskie ceremonie”. http://wpolityce.pl/wydarzenia/22823-wloski-historyk-wspomina-slynny-pastoral-jana-pawla-ii-nie-przemierza-juz-drog-rzymu-i-swiata

.. ale i różne medaliki tego wizerunku, w różnych stylizacjach można zoba- czyć. Ten Pastorał Scorzellego jest doskonałą ilustracją tego, co się stało na /po SVII, jest odzwierciedleniem upadku wiary i całej degrengolady w Koś- ciele.

[…]

I Deo Gratias!

Ten krzyż to przecież nie tylko Jana Pawła II, to scheda po Pawle VI:

Image[…]

Pastorał papieża to inaczej ferula. Benedykt XVI też przejął tę formę Jana Pawła II.

Używał tego pastorału od inauguracji pontyfikatu 24 kwietnia 2005 przez około albo i przeszło trzy lata.

28 listopada 2009 r. na rozpoczęcie Adwentu papież wystąpił z pasto- rałem w innym kształcie.

Mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, mons. Guido Marini, wyjaśnił, że swym kształtem podobny jest do feruli Piusa IX.

Wygląd nowej feruli: z przodu krzyża przedstawiony jest Baranek Boży, na ramionach krzyża umieszczone są symbole czterech ewangelistów. Poza tym ramiona krzyża przyozdobione są wzorem przypominającym sieci (wyraźne nawiązanie do roli papieża jako rybaka ludzi). Na odwro- cie, w centrum, znajduje się chrystogram X (Chi), P (Rho), zaś na końcach krzyża widnieją wizerunki czterech Ojców Kościoła reprezentujących Zachód i Wschód, a mianowicie: św. Augustyna, św. Ambrożego, św. Ata- nazego i św. Jana Chryzostoma, u szczytu trzonu umieszczony zaś jest herb Benedykta XVI. http://www.tyniec.benedyktyni.pl/ps-po/?p=7631

Na pewno ten jest bardziej tradycyjny, bo zgodnie z tradycją, na ferulach nie ma pasyjki.

nauta napisał:

Teraz trzeba robić wszystko, by ta „karykatura Męki Pańskiej’‚ zniknęła z różańców! Ilekroć oglądam w sklepach różańce, zawsze pytam o takie z tradycyjnym krzyżykiem. Niestety, te najładniejsze przeważnie są z „karykaturą”
W tych, które otrzymałam jako prezent, wymieniam krzyżyki i dopiero wtedy daję kapłanowi do poświęcenia.

_____________________________

Sztuka Lello Scorzelli – twórcy złamanego krzyża Pawła VI – zdjęcie poni- żej, to wg niego jest św. Franciszek:

Image

Droga Krzyżowa 1964 rok

Image

Droga Krzyżowa 1964 rok

Image

Droga Krzyżowa 1964 rok

Image

Droga Krzyżowa 1964 rok

Za; http://www.traditia.fora.pl/nauczanie-papiezy-magisterium-i-ojcow-kosciola-katolickiego,3/krzyz-apostolski,283.htm
Ten wpis został opublikowany w kategorii Jan Paweł II, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.