Abp Wiednia akceptuje legalizację związków partnerskich osób tej samej płci?

Abp Wiednia akceptuje legalizację związków partnerskich osób tej samej płci?Arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn w rozmowie z brytyjskim magazynem katolickim „The Tablet”- broniąc unikalności mał- żeństwa między mężczyz- ną i kobietą – jednocześ- nie wyraził swoje poparcie dla legalizacji związków partnerskich osób tej samej płci. To sprzeczne z nauczaniem Magisterium Kościoła.

W rozmowie w brytyjskiej National Gallery hierarcha zaapelował o „szacunek” dla związków osób tej samej płci. Wg magazynu kardynał miał powiedzieć:

– Mogą istnieć związki partnerskie tej samej płci, powinny one być respektowane, a nawet powinno im się zapewnić odpowiednią ochronę prawną.

Nie można jednak tego typu związków mylić z małżeństwem. Zgodnie z definicją, małżeństwo to stabilny związek między mężczyzną a kobietą otwarty na nowe życie.

Hierarcha miał mówić także, że

„winno się szanować potrzeby ludzi żyjących w związkach partners-kich”.

To nie pierwsza przychylna dla homoseksualistów wypowiedź kardynała Schönborna.

  • W 2010 roku hierarcha wzywał Kościół do uważnego przyjrzenia się kwes- tii „jakości związków homoseksualnych”.

Znacznie wcześniej, w 2006 roku niemieckojęzyczna katolicka agencja infor-macyjna poinformowała o tym, że w katedrze wiedeńskiej w dniu św. Walen- tego duchowni udzielili błogosławieństwa osobom ze związków partnerskich, w tym parom homoseksualnym.

W zeszłym roku, kardynał Schönborn usunął z diecezji konserwatywnego księdza, który nie zaakceptował kandydatury pederasty Floriana Stangla na członka Rady Parafialnej.

  • Mężczyzna żył w zarejestrowanym związku partnerskim z innym pede- rastą.
  • Purpurat spotkał się z homoseksualistą. Po osobistej rozmowie z nim, hierarcha przychylnie wypowiedział się na temat jego „pobożności, skromności i gotowości do zaangażowania w służbie dla Kościoła”.

Wcześniej, zanim kardynał zdecydował się na osobistą interwencję w sprawie Stangla, archidiecezja wiedeńska wydała oświadczenie, w którym poparła de- cyzję proboszcza i przypomniała nauczanie Magisterium Kościoła nt. homose ksualnych związków partnerskich.

  • Tego typu związki zostały zdecydowanie potępione.

W 2003 r. Kongregacja Nauki Wiary kierowana przez kard. Josefa Ratzingera wydała za zgodą papieża Jana Pawła II oświadczenie, w którym stwierdzono m.in.:

„Prawne uznanie związków homoseksualnych albo zrównanie ich z małżeństwem oznaczałoby nie tylko aprobatę zachowania wewnętrznie nieuporządkowanego i w konsekwencji uczynienie go modelem dla ak- tualnego społeczeństwa, ale też zagubienie podstawowych wartości, należących do wspólnego dziedzictwa ludzkości”.

W dokumencie pt. „Uwagi dotyczące projektów legalizacji związków między osobami homoseksualnymi”

czytamy, że ustawa uznająca takie związki byłaby

głęboko niesprawiedliwym prawem”, które „przysłaniałoby niektóre fundamentalne wartości moralne i zdewaluowały instytucję małżeństwa”.

Komentarz kard. Schönborna jest zbliżony do wypowiedzi niektórych bar- dziej liberalnych duchownych, mających nadzieję na to, że nowy papież Franciszek zmieni podejście do kontrowersyjnych kwestii moralnych.

  • Zjawisko osłabienia sprzeciwu wobec legalizacji skandalicznych związków widoczne jest m.in. w episkopacie amerykańskim.
  • Abp Nowego Jorku tydzień temu apelował o to, aby obrona tradycyjnego małżeństwa nie ograniczyła się jedynie do atakowania homoseksualistów.
Źródło: LSN.com, AS.

Read more: http://www.pch24.pl/abp-wiednia-akceptuje-legalizacje-zwiazkow-partnerskich-osob-tej-samej-plci-,14108,i.html#ixzz2QpQwzNCg – Data aktualizacji: 2013-04-15 14:13:00

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: