Z gromnicą bezpieczniej

Święto Matki Boskiej Gromnicznej obchodzone jest nie tylko w Kościele katolickim, ale również w Kościołach prawosławnym i ewangelickim. Chrześcijanie mówią, że z jedną gromnicą (dużą świecą) powinno przejść się przez całe życie – od chrztu aż do śmierci.

  • W czterdziestym dniu po Bożym Narodzeniu, 2 lutego Kościół katolicki i ewangelicki czczą przyniesienie Jezusa do świątyni oraz spotkanie z Symeonem i Anną. U prawosławnych to święto przypada dopiero na 15 lutego (stosują kalendarz juliański) i nazywa się Spotkaniem Pańskim. We wszystkich trzech chrześcijańskich Kościołach wierni w to święto przychodzą do świątyń z gromnicami, a od średniowiecza uroczystość w Polsce nazywa się Matki Boskiej Gromnicznej.

– Po poświęceniu zabiera się świece do domu. Dawniej bardzo przestrzegano, by świeca nie zgasła. Już we własnym domostwie okadzano dymem bolące miejsca i całe obejście. Na powale lub górnej futrynie okna wypalano albo kopcono znak krzyża. W ten sposób nasi przodkowie zabezpieczali się przed pożarem.

Wierzono, że gromnica ma moc odpędzania piorunów. Stąd do dziś w czasie burzy w małopolskich wsiach można zobaczyć w oknach zapaloną świecę.

Wierzono również w to, że gromnica pomaga odpędzić od zabudowań zgłodniałe wilki, a włożona w ręce konającego pozwala mu łagodnie przejść do innego świata – mówi etnograf i teolog Michał Gorczyca. Dodaje też, że świece przed przyniesieniem do kościoła na święto Matki Boskiej Gromnicznej ozdabiano, a w ciągu roku gromnicę przechowywano za świętym obrazem lub belką stropową.

Z uroczystością Matki Boskiej Gromnicznej kończy się w Kościele katolickim czas śpiewania kolęd. W wigilię święta tradycyjnie poszczono.

Dziś już się tego nie robi, ale wciąż popularne są przysłowia związane z tym świętem: „Kto kocha Maryję, nie pyta o wigilię”,

  • Na Gromnicę – masz zimy połowicę”, „Kiedy na Gromniczną ciecze, zima się jeszcze przewlecze”,
  • „Gdy na Gromniczną rozstaje, kiepskie będą urodzaje”,
  • „Gdy słońce świeci raźno na Gromnicę, przyjdą mrozy i śnieżyce”.

W Małopolsce jest kościół pod wezwaniem Matki Bożej Gromnicznej – ta gotycka świątynia z początków XVI wieku znajduje się we wsi Siemiechów (okolice Tarnowa). [MS]

fot: Piotr Droździk
Za; http://www.malopolska.pl/Turysta/MalopolskaCzasLudzki/Strony/Zgromnicabezpieczniej.aspx
Ten wpis został opublikowany w kategorii Matka Boża Gromniczna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.