USA – Proces o usunięcie krzyża przegrany

Sąd Najwyższy USA we wtorek zakończył rok długi spór prawny, jaki prowadził ateista, dotyczący dużego krzyża, od dziesięcioleci stojącego w przełęczy Alto.

Robert Sherman
– „Te działania Sądu Najwyższego dowodzą, że sądownictwo w naszym państwie jest żartem” – tak wypowiada się Robert Sherman, słynny ateista z okolic Chicago, który od 2010 roku prawnie ubiegał się o niepoddawa- nie remontowi, co praktycznie było jednoznaczne ze zniszczeniem krzyża. Sherman powoływał się na argumenty „oszukiwania podatników”, w związku z „bezkarnym naruszaniem prawa, poprzez niezgodne z konstytucją wydatki, przeznaczane na cele religijne.”

Sherman uważał, że złamano prawo przez przydzielenie 20.000 dolarów dotacji dla grupy fundraising „Przyjaciele Krzyża” zbierającej fundusze na naprawę skorodowanej konstrukcji. Główne zabiegi konserwatorskie polegały na częściowej wymianie konstrukcji metalowego stelaża i pokrycie go nowymi białymi płytami.

Krzyż

  • Grunty pod krzyż zostały zakupione w latach 1948/51, przez grupę 116 osób, wywodzących się z 34 gmin 5 stanów Ameryki. Konstrukcja, mierzona bez cokołu, ma 34 metry. Krzyż został wzniesiony w 1963 roku, wysiłkiem miejscowych rolników, głównie producentów wieprzowiny. Nazywany jest „Bald Knob Cross of Peace”/„Krzyż Pokoju ze wzgórza Bald Knob.”

Ważne miejsce

Sprawa Shermana została przegrana między innymi dla tego, że trudno było mu udowodnić, że krzyż jest znakiem konkretnego związku wyznaniowego. Grupa „Przyjaciół Krzyża” jest bardzo urozmaicona, jeżeli chodzi o motywacje wspierających projekt jego renowacji. Podczas ubiegania się o dotację, argumentowano, że jest to wyjątkowo duży, rzucający się w oczy obiekt, zatem wymaga on ochrony jako znak rozpoznawczy charakterystyczny dla krajobrazu tej okolicy i jako taki kwalifikuje się do nazwania go stałym elementem dziedzictwa narodowego USA. Planowane jest oświetlenie i uporządkowanie terenu wokół krzyża.

Inicjatywa wybudowania krzyża wyszła od katolików, niemniej rejon krzyża wraz z ośrodkiem rekolekcyjnym, udostępniany jest każdej grupie, czy to wycieczkowej zainteresowanej malowniczym terenem, czy religijnej, najczęściej protestantów.

Główne uroczystości związane są z Wielkanocą i organizowane są przez katolików. Jest to też niejako ulubione miejsce pielgrzymek odbywanych na motorach, rowerach itp. Pod krzyżem przez cały rok katolicki ksiądz święci tego typu pojazdy.

Film o historii krzyża

Bald Knob Cross of Peace *Official History*
BaldKnobCrossBaldKnobCross
MP/baldknobcross.com/global.christianpost.com
Za; http://www.fronda.pl/a/proces-o-usuniecie-krzyza-przegrany,25717.html – 27.01.2013
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii FILMY, WALKA Z KOŚCIOŁEM. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s