Cudowny Pan Jezus z Mogiły

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Krzyż w kaplicy łaskami słynącego Pana Jezusa Mogilskiego/commons.wikimedia.org

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego – 14 września Kościół ze szczególną czcią wspomina to narzędzie Męki Pańskiej, ale także upamiętnia fakt znalezienia Krzyża Świętego przez matkę cesarza Konstantyna Wielkiego – Helenę.

Ta późniejsza Święta, mając już blisko 80 lat, udała się w 326 r. do Jerozolimy.  — Tam w sposób cudowny znalazła szczątki Krzyża Świętego, z którego jedną część pozostawiła w Jerozolimie, drugą podarowała swojemu synowi Konstantynowi, zaś trzecią przesłała do Rzymu.

Także w Polsce są liczne świątynie, w których szczególną czcią otacza się Chrystusowy Krzyż.  

— Jedną z nich jest podkrakowska Mogiła, w której co roku uroczyście obchodzi się święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

Średniowieczne opactwo cystersów w Mogile swoje istnienie zawdzięcza wielce zasłużonemu dla państwa polskiego rodowi Odrowążów.

Za sprawą biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża w 1222 r. do tej miejscowości, — opodal mitycznego kopca Wandy,   — zostali sprowadzeni mnisi cysterscy.

W 1266 r. biskup krakowski Prandota mógł w obecności pobożnego księcia Bolesława Wstydliwego i jego świątobliwej małżonki Kingi — konsekrować kościół pw. Matki Bożej Wniebowziętej i św. Wacława.

Przybywając   do   Mogiły,  możemy doświadczyć średniowiecznej atmosfery, — bowiem do dzisiaj zachowały się tu pozostałości romańskiego kościoła z XIII stulecia w postaci prezbiterium, przeprutego trzema ostrołukowymi oknami wraz z parą kaplic transeptowych.   — W prezbiterium znajdziemy późnogotycki tryptyk z 1514 r., przeniesiony tutaj ze Szczodrowa.

Kościół jest typowym przykładem średniowiecznej architektury cysterskiej, którą cechowały surowość i brak zbytku.  — To trójnawowa bazylika bezwieżowa.

Równie stare,  —  bo pochodzące z XIV wieku, — są gotyckie krużganki klasztorne budowane w czasach króla Kazimierza Wielkiego, na które wyjdziemy przez wspaniały, zachowany do dzisiaj romański portal, prowadzący z klasztornego kościoła.

Przez wieki kościół wiele ucierpiał,   — m.in. w XVIII stuleciu wielki pożar strawił znaczną część świątyni.

Prowadzone prace remontowe przekształciły obiekt w duchu baroku, co widać szczególnie w fasadzie przedniej i nawie głównej kościoła.

— Prezbiterium zdobią przepiękne freski cysterskiego malarza z XVI wieku Stanisława Samostrzelnika.

Miejscem otaczanym szczególną czcią jest kaplica z Cudownym Krucyfiksem. […]

Jak głosi podanie, — Pan Jezus Mogilski został wyłowiony z Wisły przez pobożnego kowala w jeden z Wielkich Piątków w XIII stuleciu.

— Przyniesiony  został do klasztoru i umieszczony w kościelnym prezbiterium.

Od razu zyskał sławę cudowności:   — już w 1246 r. biskup krakowski Prandota miał dzięki Niemu cudownie odzyskać zdrowie.

W 1258 r. klasztorne annały przekazują wieść o cudownym przywróceniu do życia – za sprawą Pana Jezusa Mogilskiego – dziecka naczelnika książęcej kancelarii,   — niejakiego Fulkona, które nieszczęśliwie wpadło do studni.

— Ten najstarszy Krucyfiks, niestety, nie zachował się do czasów obecnych, prawdopodobnie uległ zniszczeniu.

Krucyfiks, który dzisiaj możemy podziwiać,   — pochodzi również z odległej przeszłości – z połowy XIV wieku,   i jest fundacją króla Kazimierza Wielkiego,   który   – jak wiemy   – rozbudował opactwo.

Postać Ukrzyżowanego, o wysokości 194 cm, umieszczona w kaplicy bocznej, widoczna jest z daleka.

Wydaje  się,   że Krzyż ma cechy stylistyczne charakterystyczne dla połowy XIV stulecia.

— Wysoko uniesione ręce, dobrotliwy wyraz twarzy —  (od którego Pana Jezusa zowią Łaskawym) — pozwalają zakwalifikować Mogilski Krucyfiks do tzw. Krzyży mistycznych, wywodzących się z Nadrenii.

Podczas   jednej   z   wizyt   u   Pana   Jezusa Mogilskiego — król Kazimierz miał przepytywać ówczesnego opata Mikołaja,   — czy w kościele dzieją się jakieś cuda.

Sprytny  opat, — wiedząc o konflikcie monarchy z biskupem krakowskim Bodzantą, miał odpowiedzieć królowi,

— że największym cudem byłoby nawrócenie króla – myślał o jego pojednaniu z Bodzantą.

[Nie tylko; przede wszystkim myślał o jego powszechnie znanym rozpustnym życiu z żydowską kochanką Esterą, z którą spotykał się (często pod pozorem polowań) na zamku Niepołomicach;  — do dziś znajduje się tam karczma Estera… — jeśli ktoś zawita do Niepołomic, — to oprócz zamku — zalecam koniecznie w Kościele zobaczenie zewnętrznej bocznej kaplicy z Jezusem Ukrzyżowanym… coś niesamowitego… ten Krucyfiks trzeba po prostu zobaczyć — emjot]

Podobno niedługo po tej wizycie, w 1361 r., Kazimierz Wielki rzeczywiście pogodził się z duchownym.

Kiedy w 1447 r. w kościele wybuchł pożar, — Krucyfiks cudownie ocalał.

— Ślady nadpaleń widoczne były pod peruką z ludzkich włosów i perizonium (przepaska na biodrach).

Dla stwierdzenia tego cudownego zdarzenia przybył do Mogiły ówczesny biskup krakowski kard. Zbigniew Oleśnicki   — i odtąd sam stał się szczególnym czcicielem Pana Jezusa Mogilskiego.

Nie tylko zresztą on doznawał szczególnych łask i modlił się przed mogilskim Krzyżem.

Długie   modlitewne godziny spędzała tutaj królowa Jadwiga Andegaweńska, a królowa Bona,   — żona Zygmunta Starego,   — wierząc w cudowną moc włosów mogilskiego Jezusa, poleciła, aby przyniesiono jej w czasie choroby choćby ich kosmyk.

— Nie było jednak zbyt wielu odważnych, by tego dokonać, poza jednym bratem zakonnym, który nocą miał odciąć kosmyk i zanieść chorej królowej.

— Jak głoszą podania, od tego czasu włosy Pana Jezusa przestały rosnąć.

W 1597 r. opat komandatariusz mogilski — Wawrzyniec Goślicki — przeniósł Cudowny Krucyfiks z prezbiterium na obecne miejsce.

  • Rycerz Stefan Żółtowski z Rabsztyna ufundował do bocznej kaplicy kutą kratę.  

— Był to zapewne rezultat doświadczenia, jakie spotkało tego możnego rycerza w bitwie pod Cecorą w 1620 r., kiedy został otoczony przez Turków.

Żółtowski, ocalony od niechybnej śmierci, — miał wówczas ujrzeć przed sobą Krzyż,  —  a Pan Jezus na nim wiszący przemówił do niego:

—  „Szukaj mnie w Polsce…”.

Odszukał więc Stefan swego Wybawcę właśnie w Mogile. — Pod tą kaplicą waleczny rycerz później spoczął.

***

Arkadiusz Bednarczyk
Za;  Artykul z  „Niedzieli ” nr 10 – wrzesień 2010
Ten wpis został opublikowany w kategorii CUDA, Do Pana Jezusa Mogilskiego, Krzyż Chrystusa, NABOŻEŃSTWA - MODLITWY, NIEPOKALANÓW. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Cudowny Pan Jezus z Mogiły

  1. Olasia aisalO pisze:

    Syn Boży Jezus Chrystus Zmartwychwstał i Żyje.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.