W cieniu swastyki – Jasna Góra w latach 1939 – 1945 | Bombowce nie znalazły celu

Niemieckie warty na murach klasztoru jasnogórskiego w 1944 r.

 Kolejną ciężką próbę przeszła Jasna Góra w latach 1939 – 1945.

Pod nieustannym nadzorem okupanta, stale zagrożona, pozostawała mimo wszystko ostoją duchową Polski walczącej i cierpiącej. Tu udzielano bezpośredniego wsparcia ludziom, wielu ratując życie.

Bombowce nie znalazły celu

Wielkie niebezpieczeństwo zawisło nad Jasnogórskim Sanktuarium już w pierwszych dniach II wojny światowej. Hitlerowcy chcieli zniszczyć klasztor jednym atakiem bombowym, licząc zapewne, że w ten sposób złamią ducha polskiego narodu. Wcześniej nie jeden raz demonstrowali nienawiść do Kościoła katolickiego i pogardę dla kultu Matki Bożej.

Eskadrę bombowców wysłano już 1 września 1939 r. Nalot jednak się nie powiódł: piloci twierdzili, że w wyznaczonym miejscu zobaczyli wielkie jezioro. Posłano więc następną eskadrę, lecz tym razem zamiast spodziewanego celu widoczny był tylko wielki las. Lotników, podejrzewanych o sabotaż, oddano pod sąd polowy, a nazajutrz ku Częstochowie skierowano trzecią eskadrę, powierzając zadanie ochotnikom z SS. Jakież było zdumienie dowództwa, gdy żaden z nich nie wrócił do bazy.

Stanisław Biegalski, któremu zawdzięczamy relację o tych wydarzeniach, przypadkowo dotarł do jednego z zaginionych lotników. Pilot opowiedział Biegalskiemu o tym, jak podczas lotu w kierunku Częstochowy on i jego koledzy utracili nagle kontrolę nad sterami i eskadra uległa rozproszeniu. Jemu udało się wylądować dopiero w Czechosłowacji.

Niemcy w sanktuarium

Hitlerowcy wkroczyli na Jasną Górę 3 września 1939 r. Zakonnicy pod karą śmierci musieli podporządkować się zarządzeniom gestapo. Nałożone ograniczenia zabraniały np. organizowania pielgrzymek. Zakaz nie był jednak przestrzegany. Studenci przybywali tu po kryjomu w celu odnowienia ślubów młodzieżowych. Hitlerowcy zażądali też, by w Litanii Loretańskiej zamiast wezwania „Królowo Polski” mówić: „Królowo Generalnego Gubernatorstwa”.

Niemcy czuli jednocześnie respekt wobec Jasnej Góry. Na ironię zakrawa fakt, że zabroniwszy Polakom pielgrzymek, sami odwiedzali Jasną Górę. Bywali tu wysocy urzędnicy hitlerowscy, generałowie i marszałkowie.

Mimo stałej obecności Niemców, którzy w pomieszczeniach klasztornych urządzili magazyny, Ojcowie Paulini udzielali pomocy partyzantom i uciekinierom. Sporządzali fikcyjne listy zatrudnionych w klasztorze, aby ograniczać wywóz ludzi do Rzeszy. Pomagali w organizowaniu tajnego nauczania. A przede wszystkim umacniali Polaków w nadziei zwycięstwa.

Przez wszystkie te lata Opatrzność czuwała nad jasnogórskim sanktuarium. Okupanci nie zrabowali jego skarbów (oryginalny Obraz Matki Bożej został przezornie ukryty, a na jego miejsce wstawiono kopię).

W ostatnich dniach okupacji Jasna Góra cudem uniknęła wielkiego pożaru, który próbowali wzniecić wycofujący się Niemcy. Nie uległa też naruszeniu podczas szturmu wojsk sowieckich.

W 1942 r. tkwiący w tej książeczce do nabożeństwa odłamek granatu zatrzymał się na obrazku Matki Bożej Częstochowskiej, dzięki czemu żołnierz – właściciel książeczki nie zginął.

 

 

 

Ordery i odznaczenia – ekspozycja w Arsenale.

Marszałek wykonał „rozkaz” Maryi

Istnieją wiarygodne świadectwa, że przygotowującemu plan odbicia Sanktuarium Jasnogórskiego sowieckiemu marszałkowi Iwanowi Koniewowi ukazała się kobieta w ciemnych szatach, która poleciła natychmiastową ofensywę. Nagły atak zaskoczył Niemców. W popłochu opuścili Częstochowę.

A Koniew, odwiedziwszy kaplicę z Cudownym Obrazem, był niepomiernie zdumiony, gdy rozpoznał w Matce Bożej widzianą wcześniej niewiastę. Nie mniej zdziwili się członkowie sztabu Koniewa, widząc, jak ich dowódca zdjął czapkę i oddał Maryi niski pokłon.

__________________

Za; http://www.nasza-arka.pl/2001/rozdzial.php?numer=7&rozdzial=9

Ten wpis został opublikowany w kategorii KRÓLOWA POLSKI, Matka Boża Częstochowska, ZWYCIĘSTWA MARYI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.