„Święta miara”

Cudowny wizerunek św. Dominika z Soriano. Obraz ten bardzo trudno skopiować. Żadna z istniejących kopii nie jest wiernym odbiciem oryginału. Fot. Archiwum klasztoru Ojców Dominikanów w Soriano

Łaskami zasłynął nie tylko cudowny obraz św. Dominika z Soriano, ale także związane z nim sakramentalia. Wśród miejscowej ludności przyjął się zwyczaj brania „świętych miar”, czyli białych tasiemek z bawełny bądź z jedwabiu odcinanych „według miary” wizerunku z Soriano, a następnie przy nich święconych. Długość „świętej miary” mierzy około półtora metra, czyli tyle, ile wynosi obwód obrazu. „Święta miara”, zwana także paskiem św. Dominika, jest znakiem wiary w moc wstawienniczej modlitwy tego świętego oraz wezwaniem do wytrwałej modlitwy osobistej w danej intencji. Ze szczególną ufnością pasek św. Dominika noszą kobiety w stanie błogosławionym, aby wyprosić łaskę szczęśliwego rozwiązania. Do św. Dominika modlą się także małżeństwa bezdzietne, aby wyprosił im u Boga cud poczęcia nowego życia.

Na pasku św. Dominika znajduje się fragment tekstu responsorium ku czci świętego, zaczynający się od słów:  O spem miram… – O nadziejo przedziwna.

Czciciele św. Dominika pokładają bowiem nadzieję w jego orędownictwie u Boga. Pasek św. Dominika, podobnie jak różaniec, szkaplerz karmelitański czy Cudowny Medalik Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, zaliczany jest do sakramentaliów, czyli świętych znaków, które przygotowują nas do przyjęcia owoców sakramentów oraz uświęcają nas na drodze życia.

Ze względów praktycznych współczesne kobiety często zamiast paska noszą medalik św. Dominika.

Modlitwa do św. Dominika „Responsorium”

O nadziejo przedziwna, którąś dał opłakującym Cię, kiedy przybliżył się Twój zgon: że będziesz po swej śmierci pomocny swoim braciom, skoro stawisz się przed Wszechmocnego Boga tron.
 
Spełń, Ojcze, to coś przyrzekł w ostatnią godzinę, i nam Twoim sługom okaż swą przyczynę!
Ty, coś tyloma cudy swe imię wsławił, gdyś leczył ciała chore i kalekie, przyjdź do nas z łaską Pana Chrystusową i uzdrów dusze tą niebiańską mocą!
Spełń, Ojcze, to coś przyrzekł w ostatnią godzinę, i nam Twoim sługom okaż swą przyczynę!
Niech Ojcu chwała wiecznie brzmi, Synowi i Duchowi po wszystkie dni.
Spełń, Ojcze, to coś przyrzekł w ostatnią godzinę, i nam Twoim sługom okaż swą przyczynę!
Zdjęcie paska: Fot. Franciszek Mróz
Za; http://www.nasza-arka.pl/2007/rozdzial.php?numer=1&rozdzial=11
  • Zdjęcie medalika:  Medalik św. Dominika_(stary)_odkrywca.pl – dodane przez forumdlazycia
Ten wpis został opublikowany w kategorii Do św. Dominika, Uncategorized, św. Dominik. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.