Bazylika Matki Bożej Większej

Plik:Santa maria maggiore 051218-01.JPGBazylika Matki Bożej Większej – Front bazyliki /pl.wikipedia.org

[…] Zamierzchłe początki bazyliki Matki Boskiej Większej, nazywanej kiedyś „rzymskim Betlejem”, wiążą się z niezwykłą legendą o objawieniu się Najświętszej Maryi Panny we śnie patrycjuszowi Janowi mieszkającemu na Eskwilinie oraz papieżowi Liberiuszowi w 352 r., polecającej, aby w tym miejscu, gdzie nazajutrz spadnie śnieg wzniesiono Jej świątynię.

Śnieg istotnie spadł 5 sierpnia w czasie największych upałów rzymskich i pokrył Wzgórze Eskwilińskie, a papież wytyczył na nim zarysy kościoła, ale jeszcze nie obecnej bazyliki.

Rokrocznie w tym dniu podczas  Mszy świętych w dwóch kaplicach sypią z góry płatki róż.

Budowę obecnej bazyliki rozpoczęto po Soborze w Efezie (431 r.), za papieża Sykstusa III. W czasie tego Soboru ogłoszono dogmat, że „Maryja jest prawdziwie Matką Bożą i Bożą Rodzicielką”.

Plik:SM Maggiore, Roma fc04.jpgRelikwie żłóbka świętego (Sacra Culla) /pl.wikipedia.org/

Bazylika związana jest mocno z tradycjami Bożonarodzeniowymi.

Istniało przy niej osobne oratorium, w którym betlejemska grota, z kawałkami skały przywiezionymi przez pielgrzymów z Betlejem szczyciła się trzynastowiecznymi rzeźbami Amolfa di Cambio – Madonny z Dzieciątkiem (w XVI wieku zastąpiono ją inną), św. Józefa I Trzech Króli. […]

W   bazylice   znajdują się relikwie Żłóbka  —  stąd druga nazwa bazyliki, Santa Maria ad Presepe (przy Żłóbku),   — zwana też wcześniej Santa Maria della Neve (Matki Boskiej Śnieżnej).

Papież odprawiał pasterkę w bazylice do 1870 r., później stając się dobrowolnym więźniem Watykanu, — na Eskwilin już nie przybywał. […].

Plik:Lazio Roma SMariaMaggiore2 tango7174.jpgWnętrze bazyliki /pl.wikipedia.org/

Tak opisuje pasterkę w Bazylice Santa Maria Maggiore – podczas pobytu w Rzymie z Mickiewiczem w 1829 r., Odyniec:

„Kościół Santa Maria Maggiore jest jedną z największych i najwspanialszych —  bazylik rzymskich, pierwszeństwo zaś przed innymi  co do uroczystości Mszy pasterskiej zawdzięcza znajdującej się w nim relikwii, którą jest Żłóbek (presepio) z betlejemskiej stajenki …

— Są   to   cztery  szczątki spróchniałego już, jak widać drzewa, zamknięte w  kryształowem   pokryciu i złożone w zagłębieniu wspaniałej bocznej kaplicy,   zwanej przeto kaplicą Żłóbka albo Najświętszego Sakramentu”.

„Kiedyśmy przyszli, kościół był jeszcze słabo oświecony, a pomiędzy wypełniającymi ławki połowa przynajmniej strojnych główek nie z samej tylko pstrokacizny kapeluszów podobną była do kwitnących makówek, ugiętych pod ciężarem plonu Morfeusza”.

Podczas uroczystej procesji procesji „śród szpaleru szwajcarów papieskich” obnoszono relikwiarz z fragmentami Żłóbka, stawiając go następnie   — „w innej bocznej kaplicy, kratą od kościoła zamkniętej, gdzie przez cały świąt Bożego Narodzenia zostaję”.

Opowiada dalej:

„Ledwo bowiem, obszedłszy kościół, usiadłem pod jakimś pomnikiem, skupienie ducha było tak zupełne, że zapomniałem nawet sam o sobie, i dopiero dźwięk trąb, huk bębnów, połączonych z brzmieniem organu, wyrwał  mię z tego błogiego zachwytu.

Cały kościół gorzał już ogniem, a nabożeństwo wraz z procesją Żłóbka trwało prawie do pół do drugiej”.

Plik:Apse mosaic SM Maggiore.jpgKopuła bazyliki //pl.wikipedia.org

Wewnątrz jak harmonia … jońskie słupy białe,
Strop złocisty, mozaiki, marmury, granity,
Śród klejnotów w kaplicy obraz znamienity.
Betlejemskiego żłóbka szczątki poczerniałe
Przedziwnie grają w sercu matki Boga chwałą,
Niosą ducha ku Słowu, co się Ciałem stało.

Adam Mickiewicz.

Plik:Giovanni Paolo Pannini - The Piazza and Church of Santa Maria Maggiore.jpgKolumna Maryjna na Piazza Santa Maria Maggiore w Rzymie/pl.wikipedia.org

_____________________

m.jasińska

za; Wincenty Sroka: Rzymska noc wigilijna Adama Mickiewicz; Różaniec nr 12, 1998, s.19.

Ilustr.

  • Bazylika Matki Bożej Większej lub Bazylika Matki Bożej Śnieżnej (wł. Basilica di Santa Maria Maggiore, w liturgii: Rzymska Bazylika Najświętszej Maryi Panny) — bazylika tytularna położona na wzgórzu Eskwilin w Rzymie – Front bazyliki –  pl.wikipedia.org
  • Wnętrze bazyliki – pl.wikipedia.org
  • Relikwie Żłóbka Świętego (Sacra Culla) – pl.wikipedia.org
  • Kopuła bazyliki – pl.wikipedia.org
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii MATKA BOŻA, Matka Boża Śnieżna, MIEJSCA, RZYM, Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.