Matka Boża Łaskawa – historia obrazu W-wa

Obraz Matki Bożej Łaskawej, doznający obecnie czci w kościele Księży Jezuitów przy ul. Świętojańskiej został namalowany w poł. XVII w. przez nieznanego artystę szkoły weneckiej okresu baroku.

Wg tradycji został poświęcony w Rzymie przez abp. Giovantego de Torresa, Nuncjusza papieskiego w Polsce i był darem Papieża Innocentego X dla króla Jana Kazimierza. Monarcha przekazał obraz Ojcom Pijarom do niewielkiej drewnianej świątyni pw. Św. Pryma i Felicjana przy ul. Długiej w Warszawie. Wzniesiono ołtarz i 24 marca 1651 r. poświęcono obraz „obrzędem pontyfikalnym”.

Wyznaczono odpust na drugą niedzielę maja.

Sam obraz jest kopią obrazu czczonego od 1410 r. we włoskim mieście Faenza. Wizerunek Matki Bożej Łaskawej rozpropagowali ojcowie Pijarzy.

      W 1656 r. spłonął drewniany kościółek przy ul. Długiej, ale obraz cudownie ocalał.

Obraz znalazł się w nowym, odbudowanym, murowanym kościele przy ul. Długiej – dzisiejszej Katedrze Polowej.

W 1664 r. podczas epidemii zarządzono szczególne modlitwy i procesję z obrazem. Epidemia rzeczywiście ustała, obwołano więc Maryję Patronką Warszawy.

Za udział OO. Pijarów w powstaniu listopadowym władze rosyjskie zmieniły kościół na cerkiew.

Ojcom Pijarom pozwolono objąć w roku 1834 zniszczony kościół przy ul. Świętojańskiej. Pijarzy byli tu do roku 1866, kiedy to po kasacie zakonu i oni musieli opuścić świątynię. Obraz został ukryty w podziemiach kościoła.

       Tuż po odzyskaniu przez polskę niepodległości w 1919 r. do świątyni pw. Niepokalanego Poczęcia N.M.P. i św. Ignacego Męczennika powrócili OO. Jezuici.

Na mocy dekretu z 1968 r. ustanowiono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy, a w 1970 r. Stolica Apostolska uroczyście zatwierdziła nadany tytuł. Dnia 7 października 1973 r.

Kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji obrazu. Dnia 2 czerwca 1979 r. w pierwszy dzień swej pielgrzymki, Ojciec Święty, Papież Jan Paweł II złożył hołd Patronce Stolicy – Matce Bożej Łaskawej.

W bolesnym i jakże trudnym dla polskiego Narodu grudniu 1981 r. – podczas Stanu Wojennego – prymas Polski Józef Glemp modlił się przed Jej cudownym obrazem z całym Ludem Bożym Warszawy za udręczoną Ojczyznę.

Za; http://gimpijar.w.interia.pl/mb.htm

Ten wpis został opublikowany w kategorii MATKA BOŻA, Matka Boża Łaskawa, MIEJSCA, WARSZAWA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Matka Boża Łaskawa – historia obrazu W-wa

  1. Pingback: „POŁAMANE ANIOŁY” – RZEŹBA IGORA MITORAJA NA DRZWIACH KOŚCIOŁA JEZUITÓW W WARSZAWIE. – ANIOŁY W POEZJI I SZTUCE

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.