Wystawienie Świętej Tuniki Chrystusa w Trewirze

2012-04-11

Od 13 kwietnia do 13 maja w katedrze w Trewirze na zachodzie Niemiec trwać będzie wystawienie Świętej Tuniki Chrystusa (Heilig-Rock-Wallfahrt), o którą – zgodnie z przekazem Ewangelii – rzymscy żołnierze rzucili los na Golgocie. W tym czasie najstarsza niemiecka diecezja spodziewa się ponad pół miliona pielgrzymów. Tegoroczne uroczystości odbędą się w 500. rocznicę pierwszego publicznego wystawienia Świętej Tuniki w 1512 r.

Tym razem na pielgrzymkę do Trewiru zaproszeni są „wierni i poszukujący, ciekawscy i wątpiący, starzy i młodzi z całego świata” – tak nadchodzące uroczystości określił miejscowy biskup Stephan Ackermann. Przez miesiąc wokół świętej Tuniki, wystawionej w najstarszej niemieckiej katedrze, organizowane będą liczne nabożeństwa. W całym mieście pielgrzymi będą mogli liczyć na chwile modlitwy, a także program kulturalny zawierający koncerty muzyki sakralnej i projekcje filmowe.

Nie rozdarta przez żołnierzy, przywieziona do Trewiru z Ziemi Świętej przez cesarzową Helenę Tunika od stuleci uważana jest za symbol jedności chrześcijan. Bp Ackermann wystosował zaproszenie do innych wyznań chrześcijańskich zaznaczając, że chodzi nie tylko o Tunikę, ale o spotkanie z Chrystusem. Jego zaproszenie przyjęła m.in. Konferencja Episkopatu Prawosławnego w Niemczech a także – mimo dystansu do kultu relikwii – Rada „Kościołów” Ewangelickich. Tym samym 5 maja przewidziany jest w Trewirze ekumeniczny dzień przy wystawionej Świętej Tunice.

Za; http://sanctus.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii RELIKWIE, Święta Szata - Trewir. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.